válkaČeskoslovenskoobjevy

Leona Woodsová byla jedinou ženou v týmu, který sestavil první reaktor na světě

Leona Woodsová byla jedinou ženou v týmu, který sestavil první reaktor na světě
Zdroj: thevintagenews.com

V roce 1944 se zrodil vědecký projekt, kterým chtěly Spojené státy vyhrát druhou světovou válku. Součástí tohoto tajného projektu byla i jediná žena – Leona Herriet Woodsová, později známá jako Leona Woods Marshall Libby. Ve svých 23 letech se tato vynikající fyzička podílela na stavbě prvního jaderného reaktoru na světě.

Tomáš Chalupa 20. května 2019

Experimentální reaktor se jmenoval Chicago Pile-1. Za projektem stál slavný Enrico Fermi. Ale ani Woodsová nebyla bez talentu, naopak patřila už od dětství ke géniům. Ve čtrnácti letech dokončila střední školu, v osmnácti chicagskou univerzitu. Pracovala s Fermim i svým budoucím manželem Johnem Marshallem na zásadních projektech, jako byl projekt Manhattan (konstrukce atmomové bomby) a projekt Hanford (výroba plutonia).

Přestože přicházela neustále do kontaktu s nejrůznějšími radioaktivními materiály a byla plně ponořená do své práce, našla čas se i vdát a mít děti. Otěhotněla, když pracovala na konstrukci jaderného reaktoru. Velmi se obávala, že pokud se její těhotenství provalí, bude muset z projektu odejít. Nosila proto volné šaty a nikomu o těhotenství neřekla, tedy samozřejmě vyjma svého manžela. Naštěstí si nikdo ničeho nevšiml.

Jak sama vzpomínala, práce ji pohltila, protože tehdy se všichni domnívali, že Němci jsou krůček od sestrojení jaderné bomby, a pokud by tento pomyslný závod prohráli, mohli prohrát i celou válku. Dobře věděli, jací vědci pracují na stejném úkolu jako oni, chodili spolu do školy a v mírových časech to byli vědečtí kolegové.

Nevěděli, že Hitler neviděl budoucnost v jaderných zbraních, ale spíše v ultramoderních konvenčních zbraních nazývané „zázračné zbraně“. Nikdy neuvolnil dostatečné prostředky, aby jeho vědci mohli ve výrobě jaderné bomby skutečně významně pokročit.

Woodsová prožila život plný vědecké práce a vědeckých úspěchů. Napsala na 200 odborných článků a publikací. Zemřela 10. listopadu roku 1986.

Další články

Zavří­t reklamu