válkaČeskoslovenskoobjevy

Leo Fender dělal nejlepší kytary na světě, hrát na ně nikdy neuměl

Leo Fender dělal nejlepší kytary na světě, hrát na ně nikdy neuměl
Zdroj: musicforums.ru
+ 2 fotky+ 3 fotky

Fender Telecaster je pojem, který zná každý, kdo někdy hrábl do strun. Legendární značka kytar byla pojmenována podle svého majitele a tvůrce Leo Fendera. Ten byl sice skvělý ve vyrábění kytar, hrát se na ně ale nikdy nenaučil.

Tomáš Chalupa 5. března 2020

Fender založil společnost Fender Electric Instrument Manufacturing Company, která se stala pojmem ve světě hudebních nástrojů. Elektrické kytary už existovaly nějakých 20 let, přesto byl Fender Telecaster naprosto zlomový nástroj.

Leo Fender se o elektroniku zajímal od dětských let. Byl fascinován zejména rádiem a zvukem, který vydávalo. Začínal tedy jako drobný opravář rádií v domě svých rodičů. První velkou zakázku ale dostal, když měl vytvořit sadu sound systému pro místní kapelu, která měla hrát v Hollywoodu. Tehdy pracoval jako poslíček a účetní v jedné anaheimské firmě zabývající se skladováním potravin v ledu. Že by tento jejich zaměstnanec měl jednou udělat díru do světa hudby, tomu nic nenasvědčovalo.

Fender měnil práci velmi často a vyzkoušel toho opravdu hodně. Oženil se, pak přišla velká krize, Fender byl nezaměstnaný a znovu se stěhovali do Fullertonu, kde se zase věnoval opravě rádií. Brzy si ho všimly ale různé místní kapely, kterým sestavoval soundsystémy a staral se o jejich aparáty a zesilovače.

Postavil společně s Doc Kauffmanem svou první elektrickou kytaru. Kauffman byl další tvůrce a vynálezce pracující pro značku kytar Rickenbacker. Společně založili K & F Manufacturing Corporation a prodávali elektrické havajské kytary a zesilovače. Po té svou firmu přejmenoval a stal se v ní jediným majitelem. Vyráběl další a další modely kytar včetně slavného Telecasteru. Zajímavé je, že sám na ně nebyl schopen hrát. Byl technik, zajímala ho elektronika a samozřejmě zvuk, ale nebyl hudebník.

Leo Fender založil ještě mnoho společností, všechny se ale věnovaly výrobě kytar. Až do posledního dne svého života stále pracoval bez ohledu na zhoršující se zdraví. Zemřel 20. března roku 1991. Posmrtně mu byla udělena Technical Grammy Award za přínos k technologii elektrických kytar a nahrávacích zařízení.

Další články

Zavří­t reklamu