válkaČeskoslovenskoobjevy

Lenin v Lidovém domě v Praze rozložil sociální demokracii

Lenin v Lidovém domě v Praze rozložil sociální demokracii
Zdroj: shishkin-gallery.ru

Lidový dům v pražské Hybernské ulici, nynější sídlo sociální demokracie, se od 18. do 30. ledna roku 1912 stal svědkem mimořádné události. Proběhla zde VI. ilegální konference Sociálnědemokratické dělnické strany Ruska. Frakce bolševiků vedená Leninem po ostrých sporech s menševiky sociální demokracii opustila a ustavila samostatnou bolševickou stranu.

Václav Pokorný 2. listopadu 2018

V lednu roku 1912 přijel do Prahy ruský revolucionář Vladimír Iljič Lenin. V Lidovém domě se tajně sešel s dalšími představiteli ruské sociálnědemokratické dělnické strany. Ta se již v roce 1903 rozštěpila na dvě frakce, umírněnější menševiky vedené Julijem Martovem a radikální bolševiky pod taktovkou Lenina. Jejich jednání proběhla ve dnech 18. až 30. ledna a zúčastnilo se jí osmnáct bolševických delegátů a dva menševičtí. Bylo to naposledy, kdy si vůdci menševiků a bolševiků sedli za jeden stůl.

Tato pražská konference měla poměrně zásadní význam. Spory mezi menševiky a bolševiky vrcholily a padala zde ostrá slova, například menševik Martov nazval bolševika Lenina „politickým šarlatánem“. Po těchto jednáních bolševici opustili kurz umírněné sociální demokracie a ustavili se jako samostatná revoluční strana. Zvolili si nový ústřední výbor, v němž byli kromě Lenina například pozdější šéf Kominterny Grigorij Zinovjev nebo budoucí kapitán sovětského těžkého průmyslu Serdžo Ordžonikidze.

Největší rozruch později způsobil delegát bolševiků Roman Malinovskij, který byl na Leninovo doporučení zvolen do ústředního výboru. Ve skutečnosti to byl agent carské ochranky, který ještě během jednání 19. a 27. ledna odeslal do Moskvy podrobná hlášení o průběhu akce, místě konání, včetně detailních údajů o delegátech, jejichž pravá jména však neznal a byl nucen uvádět pouze pseudonymy. Například Lenin na pražské konferenci vystupoval pod pseudonymem Mayer.

Navzdory konspiraci tak byla carská policie poměrně dobře informována, o čem bolševici na sjezdu jednali. V závěru konference vystoupil předseda hostitelské české sociálnědemokratické strany Antonín Němec, který svůj projev pronášel v němčině a Lenin jeho slova následně tlumočil do ruštiny. Poté ruští bolševici navštívili Národní divadlo, kam jim vstupenky zajistil pokrokově orientovaný kapelník František Picka. Podle svědectví jednoho z účastníků konference byl V. I. Lenin nadšen mimořádnou srdečností českých hostitelů. Navštívil i mnohé pražské památky a také nastydl, když si zašel tajně v noci zabruslit na Vltavu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu