válkaČeskoslovenskoobjevy

Lékem na obezitu by mohl být obyčejný jíl

Lékem na obezitu by mohl být obyčejný jíl
Zdroj: sciencedaily.com

Dnešní společnost si na nedostatek nemůže stěžovat a stále tloustne. Co ale zprvu vypadá jako pár "roztomilých" kil navíc, se brzy může přehoupnout ve vážné zdravotní omezení. Ne náhodou je obezita jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Vědci nyní možná našli způsob, jak s přebytečnými kily bojovat.

Simona Knotkova 14. června 2019

Na přelomový objev přišli výzkumnici z Univerzity Jižní Austrálie náhodou. V jednom ze svých experimentů zkoumali, jak by mohly jílové látky zlepšit podávání a absorpci antipsychotických léků. Došlo k něčemu neočekávanému.

„Částečky jílu se nechovaly tak, jak jsme předpokládali. Namísto toho, aby se rozložily a uvolnily léčivou látku, začaly přitahovat kapičky tuku a doslova je nasávaly do sebe. Nejenom, že je tímto způsobem chytaly, ale také zabraňovaly, aby byl tuk absorbován do těla a prošel trávicím traktem. Tato unikátní reakce nám značí, že bychom mohli být na začátku něčeho významného,“ sdělila vedoucí týmu, farmakoložka Tahnee Dening.

V návazném experimentu badatelé krmili trojici krys vysokotučnou dietou a zároveň jim podávali jeden ze tří doplňků stravy – první skupinka dostávala jílový minerál montmorillonit, druhá placebo a třetí populární lék na snížení hmotnosti orlistat. Závěr po dvou týdnech diety byl jasný – montmorillonit byl dokonce ještě účinnější než orlistat.

„Námi zpracovaný jíl má neobvykle vysoký plošný obsah a disponuje velkou kapacitou pro nasávání strávených tuků a olejů z jídla, které konzumujeme. Orlistat je oproti tomu enzymový inhibitor, který blokuje až 30 % trávení a vstřebávání tuků v potravě, což vede k úbytku hmotnosti, ale způsobuje nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou bolesti žaludku, nadýmání nebo průjem. Jeho užívání je proto omezené a hodně lidí ho z těchto důvodů přestává brát,“ vysvětluje Dening.

Jíl se jako přírodní lék užívá už celá tisíciletí. Vědci se nyní pokouší vyvinout přípravek, který by kombinoval účinky orlistatu a účinky jílu.

„V podstatě tak napadáme trávení a vstřebávání tuků dvěma rozdílnými způsoby. Doufáme, že to povede k většímu úbytku hmotnosti s menším výskytem vedlejších efektů,“ uzavírá vědkyně.

Další články

Zavří­t reklamu