válkaČeskoslovenskoobjevy

Lékaři vynalezli vibrátor, protože je unavovalo manuálně uspokojovat hysterky

Lékaři vynalezli vibrátor, protože je unavovalo manuálně uspokojovat hysterky
Zdroj: broadly.vice.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Vibrátor původně nebyl sexuální pomůckou, ale léčebným prostředkem na ženskou hysterii. Před jeho vynalezením vyvolávali lékaři v ženách orgasmus ručně. Mnoho žen tuto léčbu nadšeně vyhledávalo, ale doktory to unavovalo a dostávali křeče do prstů, proto uvítali, když jejich intenzivní ruční práci nahradila technika.

Yvonne Pokorná 31. května 2017

Viktoriánské ženy si většinou představujeme jako puritánské domácí puťky, sešněrované v úzkých korzetech, jejichž jedinou vášní bylo vyšívat. Pravdou je, že ženy na konci 19. století byly přebornicemi ve vyšívání, nicméně když nahlédneme do dámských časopisů té doby, zjistíme, že druhým jejich nejoblíbenějším koníčkem byla nenápadná masturbace.

Scéna z filmu Hysteria (2011)

Scéna z filmu Hysteria (2011)

Rozvoj techniky a nástup elektřiny přinesl mnoho vynálezů a jedním z nich byl i vibrátor. Ten ženám umožnil, aby se uspokojovaly doma samy.

“První elektrickým domácím spotřebičem byl šicí stroj v roce 1889,” píše Rachel Maines ve své studii nazvané “Technologie orgasmu: Hysterie, vibrátor a uspokojování žen”. Autorka tvrdí, že elektrický vibrátor byl v pořadí pátým vynalezeným spotřebičem. “O devět let předcházel vysavači, o deset elektrickou žehličku a o více než desetiletí elektrickou pánev, což zřejmě reflektuje priority zákazníků,” vysvětluje Maines.

Elektrický vibrátor

Elektrický vibrátor

Ptáte se, jak to jde dohromady s puritánstvím viktoriánské doby? Jednoduše – stimulace poštěváčku a stydkých pysků se nepovažovala za masturbaci a nebyla dokonce ani spojována se sexem. Sloužila výhradně k léčbě ženské hysterie, kterou podle knihy britského lékaře Havelocka Ellis z roku 1913 trpělo téměř 75 procent žen. Tuto masáž vykonávali převážně lékaři. Pokud žena při tom vyvrcholila, nejednalo se podle nich o orgasmus, ale o hysterický paroxysmus neboli záchvat.

U žen viktoriánské doby se neočekávalo, že budou mít nějaké sexuální tužby a za sexuální akt se považovalo jen proniknutí do vagíny. Z toho důvodu byla gynekologická zrcátka nebo tampon mnohem kontroverznějšími než vibrátor. Nebylo ostudou požádat svého lékaře o stimulaci poštěváčku, a pokud tak nějaká žena učinila, mělo se za to, že je stižená hysterií. A nutno dodat, že hysterky byly lukrativními vracejícími se zákaznicemi. To však kladlo na jejich ošetřující lékaře nemalé nároky, ať už fyzické, či časové. Nadšení tím rozhodně nebyli – brněly jim prsty, dostávaly do rukou křeče, unavovalo je to.

Léčba vodou

Léčba vodou

Lékaři si proto začali vypomáhat takzvanou pánevní sprchou, kdy proud tryskající vody namířili do oblasti třísel. Od poloviny 19. století byly trysky s vodou instalovány v minerálních lázních po celé Evropě i v Americe. Ženy to milovaly a houfně se hrnuly do těch lázeňských měst, kde něco takového bylo k dispozici. “Bylo známo, že ženy, když vyšly z této sprchy, prohlašovaly, že se cítí o mnoho spokojenější a veselejší na duchu, než kdyby vypily šampaňské,” uvedl R. J. Lane, jenž psal o svých zkušenostech v anglických lázních. Tento způsob uspokojování žen měl jednu nevýhodu – nadměrnou spotřebu vody.

Proto spatřil světlo světa první mechanizovaný vibrátor, který byl na ruční kliku. Na krátký čas byl v módě také vibrátor poháněný miniaturním vodním kolem, které se přidávalo k umyvadlu.

Starožitný vibrátor s klikou

Starožitný vibrátor s klikou

Ovšem skutečnou revoluci vyvolal až parní vibrátor zvaný “Manipulátor”. Vynalezl ho americký lékař George Taylor, který si ho nechal v patentovat roku 1869. Pacientka seděla na polstrovaném stole s vibrující koulí uprostřed. Jenže lékaře nebavilo pořád přikládat do kotle, a tak Mortimer Granville na počátku 80. let 19. století přišel s prvním vibrátorem na baterky, ač původně ujišťoval, že toto zařízení nevynalezl za účelem dráždění dámských poštěváčků. “Vyhýbám se a budu se dál vyhýbat tomuto způsobu léčby, jednoduše proto, že nechci, aby mě si ze mě někdo dělal blázny a uváděl mě v omyl,” psal v roce 1883. Ženy podle něj nemoc předstíraly, jen aby dosáhly orgasmu.

Baterie v Granvilleho vynálezu vážily kolem 18 kilo, ale údajně byl tento vibrátor přenosný. Jak se 19. století chýlilo ke svému konci, baterie se zmenšovaly, a ženy si tak mohly dovolit nakupovat vibrátory pro vlastní použití doma. Katalog obchodní společnosti Sears v roce 1918 inzeroval domácí motor s četným příslušenstvím pro míchaní, šlehání, stloukání másla, pohon ventilátoru a také vibrátoru.

Starožitný vibrátor

Starožitný vibrátor

Reklamy na vibrátory se převážně objevovaly v ženských časopisech až do 20. let 20. století. Muzeum starožitných vibrátorů v San Franciscu poukazuje na fakt, že když se vibrátory začaly ve 20. letech objevovat v pánských erotických filmech, bylo již nemožné přehlížet jejich sexuální funkci. Výsledkem toho pravděpodobně bylo, že reklamy na vibrátory z respektovaných publikací postupně mizely. Podle Rachel Maines průmysl s erotickými pomůckami opravdu odstartoval až v 80. letech minulého století a ruku v ruce s tím se vibrátory staly běžnou součástí našich každodenních životů. Najdete je v šuplíku nočního stolku snad každé ženy. Jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi a vychytávkami a slouží jako doplněk společného sexuálního života dvojice. A lékaři jsou tak z obliga.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu