válkaČeskoslovenskoobjevy

Lékaři pomohli muži, který se třicet let nemohl narovnat

Lékaři pomohli muži, který se třicet let nemohl narovnat
Zdroj: odditycentral.com

Muž z čínské provincie Chu-nan se už tři desetiletí potýkal se závažnou ankylozující spondylitidou. Vzácné onemocnění způsobilo, že se později vůbec nemohl narovnat.

Simona Knotkova 8. ledna 2020

Ankylozující spondylitidu popisuje Česká revmatologická společnost jako „chronické zánětlivé onemocnění postihující sakroiliakální klouby a intervertebrální klouby páteře s přilehlými měkkými tkáněmi a v některých případech i periferní klouby“. Nemoc se postupem času zhoršuje a způsobuje fúzi páteře. Ani nejhorší zaznamenané případy jedinců s tímto postižením na tom ale nebyly tak špatně jako šestačtyřicetiletý Li Chua z města Jung-čou.

Muži byla nemoc poprvé diagnostikována v osmnácti letech. Od té doby progredovala, až muž skončil v ohnuté pozici s hlavou na stehnech a nemohl se narovnat. Na výšku měřil pouze devadesát centimetrů a hrozilo, že kvůli velkému tlaku na srdce a plíce zemře. Lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice v Šen-čenu proto přistoupili k radikálnímu řešení.

„Naší jedinou možnosti bylo současně zlomit několik kostí – stehenní kost, krční obratle, hrudní obratle, bederní obratle – a pak narovnat celou jeho páteř. Riziko bylo dvacetkrát až třicetkrát větší než u běžné operace páteře a rovněž existovala vysoká šance, že ochrne,“ popisuje Tchao Chuej-žen, ředitel spinální chirurgie a ortopedie.

Zákrok, který Chuej-žen přirovnal ke zdolání chirurgického Mount Everestu, probíhal ve čtyřech fázích. Po zlomení a opětovném narovnání byly kosti úspěšně zafixovány. Nyní se Li Chua musí ještě pohybovat pomocí chodítka, ale podle lékařů ho bude moci již brzo odložit.

„Samozřejmě nebude schopný dělat extrémní věci jako boxování nebo tenis, ale všechny ostatní tělesné pohyby nebudou problémem,“ odhaluje pozitivní vyhlídky vedoucí chirurgického týmu.

Konečně narovnaný Li Chua nešetřil na adresu lékaře slovy chvály a vděku. „Bez doktora Chuej-žen by pro mě neexistovala žádné šance na vyléčení. Je můj záchrance a můj vděk k němu je druhý největší po mé matce,“ nechal se slyšet šťastný muž.

Další články

Zavří­t reklamu