válkaČeskoslovenskoobjevy

Lékař putoval do Konga, aby objasnil, proč tam umírá tolik lidí. Objevil ebolu

Lékař putoval do Konga, aby objasnil, proč tam umírá tolik lidí. Objevil ebolu
Zdroj: bbc.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před téměř 40 lety se vydal do Konga mladý belgický vědec, aby objasnil, proč tam umírá tolik lidí na podivnou a doposud neznámou nemoc. Oním mužem byl sedmadvacetiletý mikrobiolog Peter Piot a jeho mise byla smrtelně nebezpečná.

Tomáš Chalupa 24. března 2020

Letadlo, které odletělo v říjnu 1976 z Konga a přistálo na letišti v Antverpách, přepravovalo mimo jiné malou nádobu, podobnou termosce na čaj. Uvnitř však bylo něco zcela jiného. Několik zkumavek s krevními vzorky uloženými mezi kostkami ledu. Součástí byl i papírek s poznámkami. Krev patřila belgické jeptišce, která pobývala v Kongu na misi a onemocněla záhadnou nemocí. Nádobka putovala do Institutu tropické medicíny v Antverpách, kde se dostala do rukou mikrobiologa Petera Piota (*1949).

Ten nádobu otevřel a zjistil, že jedna z krevních ampulek se rozbila a krev se na dně nádoby smíchala s vodou z ledu. Nikdo netušil, jak nebezpečný virus se v krvi skrývá. Když ale krev dali pod elektronový mikroskop, zděsili se. „Viděli jsme velké, červům podobné struktury. Tedy velké z hlediska mikrobiologie,“ říká Piot. Jediné, co bylo danému organismu podobné, byl smrtelně nebezpečný virus marburg. Po mnoha konzultacích s kolegy po celém světě bylo jasné, že o marburg nejde. Pod mikroskopem bylo cosi jiného. „Bylo to fantastické, měl jsem pocit nadšení,“ vzpomíná Piot.

O dva týdny později už seděl v letadle do konžské metropole Kinshasa. V Africe nikdy nebyl, tohle byla jeho první návštěva kontinentu. Už věděl, že ona jeptiška zemřela a že v jejím okolí umřelo mnoho dalších lidí. Onen virus, který doputoval do laboratoře, zabíjel ve velkém, a on měl přijít na to, co je zač. Jsou určitě i bezpečnější a jednodušší povolání…

Z Kinshasy letěl Piot se svým malým týmem vojenským speciálem do Bumby, ležící severně od řeky Kongo. Místo hluboko v džungli daleko od civilizace, ochromené řáděním neznámé nemoci. „Piloti nám na rozloučenou řekli adieu. Když říkáte na shledanou, řeknete au revoir, ale „adieu“, to znamená, že už se nikdy neuvidíte,“ vypráví Piot. Strach prý neměl, hnala ho touha objevit cosi nového a zapsat se do historie. Prvním bezprostředním cílem bylo zastavit epidemii. Bylo nejprve nutné zjistit, jak se virus přenáší z člověka na člověka.

Pracovali jako detektivové, vyptávali se misionářů i jeptišek, místních obyvatel, zkrátka každého. Brzy přišli na to, že centrem nákazy byla klinika v Bumbě, také zjistili, že mnoho nakažených se krátce před tím účastnilo pohřbu. Bylo potřeba také dát jméno novému viru. Vybrali jméno ebola podle malé bezvýznamné říčky v okolí. „Dát viru jméno po některé z vesnic v okolí, to by ji stigmatizovalo,“ vysvětluje Piot.

Vědec pak uvalil přísnou karanténu na všechny vesnice v okolí, nařídil zavřít nemocnici v Bumbě a provedl několik dalších opatření, které rychle ukončily epidemii. Té padlo za oběť celkem přes 300 lidí. Ebola se od té doby stala pojmem, který děsí Afriku, a také se čas od času vrací na scénu. Naposledy vypukla epidemie eboly v roce 2014.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu