válkaČeskoslovenskoobjevy

Lék od Pfizeru zabíjel v Nigérii, na vyšetřovatele sbírali kompro

Lék od Pfizeru zabíjel v Nigérii, na vyšetřovatele sbírali kompro
Zdroj: Wikimedia Commons

Firma Pfizer má za sebou celou řadu skandálů, z nichž zřejmě největší se odehrál v roce 1996. Tam společnost testovala nový lék proti meningitidě Trovan.

Tomáš Chalupa 12. června 2021

V onom roce společnost prováděla klinické testy Trovanu na dětech, jejichž rodiče k tomu měli dát písemný souhlas. Trovan byl experimentální lék, který byl podán stovce dětí, zatímco druhá stovka dostala do té doby používaný ceftriaxon (prodávaný pod značkou Rocephin). Po požití léků zemřelo dohromady 11 dětí. Pěti z nich byl podán Trovan, šesti ceftriaxon. Mnoho dalších dětí mělo doživotní následky, včetně poškození mozku nebo slepoty.

Došlo na vleklý soudní spor, ve kterém se Pfizer bránil všemi dostupnými prostředky. Společnost se obhajovala tvrzením, že děti nezabil lék, ale meningitida. Při vyšetřování ale současně vyšlo najevo, že Pfizer neměl žádné vyplněné formuláře s údajnými souhlasy rodičů k očkování dětí. Ty měly být získávány pouze ústně. Po dlouhém soudním sporu nakonec byla společnost odsouzena k zaplacení odškodného, které v roce 2009 bylo stanoveno na 75 milionů dolarů. Tyto peníze se ale nedostaly k rodinám zesnulých dětí. Rodiny pěti dětí dostaly každá 175 tisíc dolarů, zbytek putoval do nově zřízeného fondu na léčbu meningitidy.

Thumbnail # Lék na smrt: Thalidomid měl pomáhat, ale způsoboval potraty a znetvořil tisíce dětí
Mohlo by Vás zajímat:

Lék na smrt: Thalidomid měl pomáhat, ale způsoboval potraty a znetvořil tisíce dětí

Jenže to nebylo všechno. Na serveru WikiLeaks se o rok později objevily dokumenty, které ukazovaly, že Pfizer si v průběhu procesu najal soukromé detektivy, aby našli kompromitující materiály na nigerijského státního návladního Michaela Aondoakaaua. Jaký byl smysl těchto aktivit, není těžké si domyslet. Návladní měl být zobrazen jako zkorumpovaná osoba, mohl být vydírán nebo z případu odstaven. Byly také  zdokumentovány schůzky mezi nigerijským ředitelem Pfizeru Enriccem Ligerim a americkými diplomaty, kde byl celý postup proti návladnímu domluven.

Pfizer je americká společnost a američtí diplomaté měli samozřejmě zájem, aby Pfizer vyvázl z celé věci bez úhony. Pfizer všechna tato tvrzení vytrvale odmítal. Kolem testování léku v Nigérii existovala celá řada dalších podezřelých aktivit, jako bylo zasílání antedatovaných dokumentů a potvrzení.

Společnost Pfizer provázela v její historii celá řada dalších skandálů, čelila stovkám žalob a byla nucena vyplatit velké peníze na různých mimosoudních vyrovnáních. Nigerijský případ je ale jejím jednoznačně největším skandálem, který ukázal na nekalé praktiky tohoto farmaceutického obra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu