válkaČeskoslovenskoobjevy

Lék na smrt: Thalidomid měl pomáhat, ale způsoboval potraty a znetvořil tisíce dětí

Lék na smrt: Thalidomid měl pomáhat, ale způsoboval potraty a znetvořil tisíce dětí
Zdroj: Profimedia
+ 4 fotky+ 5 fotek

Kontroverzní lék Thalidomid způsobil doživotní trápení tisícům lidí. Pod obchodní značkou Contergan vedl k sérii spontánních potratů, nitroděložních úmrtí a řadě deformací u čerstvě narozených dětí. Rodily se bez nohou, rukou, uší či trávicího ústrojí.

Lenka Hamplová 23. dubna 2021

Thalidomid neboli Contergan byl chemickým lékem, který se prodával v letech 1957–1961. Když byl v roce 1957 uveden na trh firmou Grünenthal, zřejmě nikdo netušil, kolik trápení tento přípravek přinese. Předepisoval se především jako sedativum a hypnotikum a měl pomáhat při poruchách spánku, úzkostech, bolestech hlavy, nachlazení a také při ranní nevolnosti v těhotenství.

Těhotné ženy užívaly Contergan s vědomím, že pomáhají sobě i svému dítěti. Žádná z budoucích matek ovšem netušila, co jim a jejich dětem může medikament způsobit. Během užívání léku docházelo u těhotných maminek k samovolným potratům a úmrtím plodu ještě v děloze. Jiné nastávající maminky čekal šok až na porodním sále: novorozené děti se rodily se silně zdeformovanými částmi těla a některými orgány. Novorozencům chyběly ruce či nohy, případně nebyly končetiny zcela vyvinuté a dlaň dětem vyrůstala přímo z trupu. Jiné děti neměly uši nebo jim vyrostla jen některá část ucha. U dalších docházelo k absenci trávicího ústrojí, bez kterého je život nemožný.

Thumbnail # Genetická porucha mu zdeformovala obličej. Jeho krátký, ale plnohodnotný život se stal předlohou pro film
Mohlo by Vás zajímat:

Genetická porucha mu zdeformovala obličej. Jeho krátký, ale plnohodnotný život se stal předlohou pro film

V roce 1961 německý pediatr Widukind Lenz na lékařském kongresu upozornil na spojitost úmrtí nenarozených dětí a deformací u novorozenců s chemickou látkou thalidomid. Přípravek byl ve stejném roce zakázán a stažen z prodeje a za dobu své existence na trhu zmrzačil a poškodil asi dvanáct tisíc dětí. Výrobce léku Contergan finančně odškodnil oběti farmaceutické chyby v mimosoudním vyrovnání a v roce 2012 se oficiálně omluvil obětem tohoto léku. Firma chtěla také na omluvu obětem postavit pomník ve městě Stolberg. Tento „usmiřovací“ tah byl značně odsouzen a oběti žádaly satisfakci ve finanční podobě.

Nenarozené děti v tehdejším Československu měly obrovské štěstí, že se Contergan do Československa nedovážel, stejně jako většina léků ze západních zemí. Díky tomu byly ušetřeny celoživotnímu boji s těžkým osudem způsobeným thalidomidem. Stejné štěstí měli i děti ve Spojených státech, kde se lék rovněž neprodával.

Thumbnail # Amerického průmyslníka zabil radioaktivní lék. Jeho ostatky byly i po letech kontaminované
Mohlo by Vás zajímat:

Amerického průmyslníka zabil radioaktivní lék. Jeho ostatky byly i po letech kontaminované

Vědci nakonec přišli na to, co způsobilo závadnost léku. Ukázalo se, že na thalidomid se váže bílkovina cereblon, která znemožňuje vývoj končetin plodu v děloze. Končetiny se tedy nevyvinou, případně zakrní nebo se zdeformují.

Kontroverzní chemická látka thalidomid se ze scény nevytratila úplně. Lékaři v šedesátých letech objevili, že pomáhá v léčbě lepry neboli malomocenství. Později vyšlo najevo, že je prospěšná i na léčbu rakoviny kostní dřeně. Pod názvem Thalidomide získal lék koncem devadesátých let oprávnění od Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Na českém farmaceutickém trhu se tento lék na rakovinu kostní dřeně nevyskytuje.

Další články

Zavří­t reklamu