válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární vojín Wojtek pil z kojenecké láhve a byl celý chlupatý

+ 7 fotek+ 8 fotek

Zvířata v armádě, to jsou hlavně psi, kočky, občas poštovní holubi, pak také hromady krys, ale medvěd? A s oficiální hodností? To bylo možné jen v polské armádě.

Tomáš Chalupa 24. října 2018

Její část se nalézala v roce 1942 v Íránu, kam se vojáci dostali po propuštění ze sovětského zajetí. Vojáci putovali do Libanonu, aby se připojili k dalším polským jednotkám, když někde v horách mezi Íránem a Irákem narazili na chlapce s medvědím mládětem. Jeden voják ho od něj koupil za pár konzerv a tabulku čokolády.

Medvěda bylo potřeba trošku vycvičit

Medvěda bylo potřeba trošku vycvičit

Medvěd se stal miláčkem jednotky, vojáci mu udělali speciální kojeneckou láhev z láhve od vodky a kapesníku s malým otvorem uprostřed jako dudel. Medvěd vždy spal vedle jednoho vojáka jménem Peter Prendys a v armádě se mu zjevně líbilo. Vojáci mu dali brzy jméno Wojtek.

Kamarádů měl v armádě plno

Kamarádů měl v armádě plno

Když se měli Poláci v Alexandrii nalodit na loď, aby se přepravili do Itálie, Britové nechtěli medvěda pustit na palubu. Poláci se ale tak lehko nevzdali a medvědovi vyřídili oficiální vojenské papíry, kterými ho de facto zapsali do stavu polské armády. Když papíry předložili důstojníkovi, ten ani nemrkl a vpustil Wojtka v hodnosti vojína na palubu.

Brzy z něj byl statný medvěd

Brzy z něj byl statný medvěd

Hvězdná chvíle Wojtkovy vojenské kariéry nastala v krvavé bitvě u Monte Cassina. Spojenci, Poláky nevyjímaje, měli velké problémy se zásobováním municí, ke kterému používali zejména muly. Jaké bylo překvapení všech, když se po úzkých horských pěšinách sunul vzhůru statný medvěd s bednou munice připevněnou na zádech. Nejevil žádné známky únavy ani strachu z německých děl, která na zásobovací trasy pálila. Medvěd s bombou na zádech se stal dokonce insignií jednoty a stal se nejznámějším bojujícím zvířetem druhé světové války.

Insignie v podobě medvěda s bombou

Insignie v podobě medvěda s bombou

Jeho další osud už nebyl tak radostný. Poláci se po válce nesměli vrátit domů, protože na vojáky bojující na západě pohlíželi komunističtí vládci Polska jako na zrádce. Wojtek tak nakonec skončil v Edinburghské zoologické zahradě, kde se sice stal okamžitě celebritou, ale jeho samotného pobyt v zoo ubíjel a upadl do letargie. Zemřel ve 22 letech 15. listopadu 1963. V zoo má pamětní desku a sochu mu postavili také v Kanadském válečném muzeu v Ottawě, londýnském Imperiálním válečném muzeu a v Krakově.

Wojtkova socha v Krakově

Wojtkova socha v Krakově

Další články

Zavří­t reklamu