válkaČeskoslovenskoobjevy

V tomto domě v Praze došlo k zběsilé přestřelce s gestapem! Muži utíkali oknem, jeden si musel uříznout prst

V tomto domě v Praze došlo k zběsilé přestřelce s gestapem! Muži utíkali oknem, jeden si musel uříznout prst
Zdroj: Wikicommons

Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek. Tři svatí a nepolapitelní králové českého odboje. Byli opravdu legendou a jejich způsob boje byl dobrodružný, až těžko uvěřitelný. Všichni tři byli akční typy, schopní vymýšlet promyšlené konspirace, neobvyklé postupy, ale i romantické provokace. Jejich sabotáže a pohrdání smrtí přivádělo pražské gestapo k šílenství. Vždyť chtěli zlikvidovat i samotného Himmlera.

Tomáš Chalupa 5. října 2017

Trojice československých důstojníků přísahala, že bude chránit republiku, a tak a stala součástí české odbojové organizace Obrana národa. Pustili se do složité zpravodajské hry, při které šlo o život. Posílali do Londýna exilové vládě zprávy o situaci v protektorátu, vojenských transportech, fungování továren a mnoho dalšího. Tyto neocenitelné informace zasílali pomocí vysílaček pojmenovaných Sparta I a Sparta II.

Josef Balabán

Josef Balabán

Jenže jen zpravodajská činnost, byť mimořádně důležitá, jim nestačila. Pustili se do boje s okupanty i přímo. Podíleli se společně s německým odbojem na dvou bombových útocích přímo v Berlíně. Jeden z nich neměl přitom za cíl nic menšího než zabití šéfa SS Heinricha Himmlera. Časovaná nálož vybuchla, jenže Himmlerův vlak měl zpoždění. Házeli výbušniny na lokomotivy v protektorátu a zpožďovali tak transporty vojsk zejména do Itálie.

Václav Morávek

Václav Morávek

Trojice statečných žila v ilegalitě životem psanců, na hraně života a smrti. Jejich spolupracovníky často dopadlo gestapo, které je pak mučilo. Jejich vysílačky byly postupně odhalovány. Agenti Abwehru slídili všude kolem a dokázali se infiltrovat i do struktur odboje, který následně rozprášili, a mnoho lidí tak skončilo na popravišti. Morávek měl pod polštářem stále nabité dvě pistole.

Byl to vůbec velmi dobrodružný typ. Uzavřel sázku, že si nechá připálit cigaretu od elitního vyšetřovatele Oscara Fleischera, kterého na ně gestapo nasadilo. A skutečně v přestrojení přistoupil na ulici k tomuto muži a požádal ho o oheň. Co by se dělo, kdyby ho poznali, není těžké uhodnout. Fleischer z toho měl obrovskou ostudu a byl od té doby posedlý hledáním muže, kterému připálil cigaretu. Morávek také ostatní členy skupiny zdravil tím, že pískal na hlavně narychlo vytažených pistolí. I to mu prošlo.

Josef Mašín

Josef Mašín

Smyčka kolem skupiny se však stále stahovala. Všichni tři počítali s tím, že přijde zátah gestapa a oni byli rozhodnutí v takovém případě spáchat sebevraždu. Měli nad sebou možná i ochrannou ruku tajemného Paula Thümmela, dvojitého agenta Abwehru, který skupinu údajně kryl. Jeho role byla klíčová a dodnes není zcela jasné, na čí straně Thümmel vlastně stál a pro koho pracoval.

Tajná vysílačka Sparta

Tajná vysílačka Sparta

Jenže nepomohla ani odvaha, ani nekompromisní opatrnost, ani hrátky s mocným dvojitým agentem. Konec se blížil. Balabána zatklo gestapo 22. dubna 1941 jako prvního. Jako druhého dopadli o měsíc později Mašína v bytě v ulici Pod Terebkou, odkud zrovna vysílali s Morávkem a radistou Peltánem zprávy do Londýna.

Byt se nacházel ve čtvrtém patře a neměl jiný východ než z okna. Ale i to byla šance. Na plynovém sporáku už hořely psané dokumety i s šifrovací tabulkou. Začal boj o čas. Na Mašínovi bylo, aby získal pár minut pro svoje kamarády, kteří měli šanci uniknout.

Jde sám ke dveřím. Prvního gestapáka střelí Mašín přímo do břicha, druhého chlapa za ním do hlavy. Pak za sebou zabouchne dveře, ještě jednou vystřelí před sebe a pak se vlastním tělem vrhne proti černým postavám v úzké chodbě. Mašín bojuje jako lev, ale přesila je obrovská. Je zasažen třemi ranami, zatčen a později krutě vyslýchán.

Vysílačka Sparta II

Vysílačka Sparta II

Mašínova snaha však nebyla marná. Morávek a Peltrám se během bojů na schodišti dostanou dolů po ocelovém lanku telegrafní antény. Přestože jsou oba těžce zranění – Peltán si sice při doskoku pohmoždil obě nohy a Morávek si o uzlík na lanku nařízl prst, který si později musel amputovat – dostali se z toho. Morávek si v bytě nechal svůj kabát, a tak napsal gestapáku Fleischerovi vzkaz: „Oscare, ukradl jsi mi kabát.“

Jenže i jeho hvězda už zapadala. Stal se štvancem a vzdoroval déle než rok. Pak ale gestapo odhalilo jeho plánovanou schůzku s Thümmelem na Prašném mostě a počíhalo si tam na něj. Jako první padl do pasti Morávkův pobočník Řehák. Když Morávek viděl, co se stalo, vyrazil proti gestapákům a pálil z pistole. Dostal mnoho zásahů do hrudi a nakonec ho někdo dorazil dvěma ranami do hlavy. Podle některých to byl sám Fleischer.

Morávek v přestrojení za řádného člena NSDP poprosil vyšetřovatele Fleischera o oheň

Morávek v přestrojení za řádného člena NSDP poprosil vyšetřovatele Fleischera o oheň

Zbylé dva krále, kteří drželo gestapo, čekaly brutální výslechy plné mučení, přesto ani jeden z nich nic neprozradil. Oba byli nakonec popraveni.

Další články

Zavří­t reklamu