válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární svár: Bette Davisová a Joan Crawfordová se nesnášely nejenom na plátně, ale i v osobním životě

Legendární svár: Bette Davisová a Joan Crawfordová se nesnášely nejenom na plátně, ale i v osobním životě
Zdroj: black-and-white-movies.com

Televizní kanál FX chystá novou seriálovou antologii Feuds (Nepřátelství). Počin z dílny producenta a scenáristy Ryana Murphyho divákovi přiblíží nejslavnější sváry mezi hvězdami. Asi nepřekvapí, že sérii bude otevírat rivalita mezi hollywoodskými herečkami Joan Crawfordovou a Bette Davisovou.

Simona Knotkova 25. července 2016

Nevraživost z nich ve filmu Co se vlastně stalo Baby Jane? jen sálala. Co už mnoho nezainteresovaných neví – Bette Davisová a Joan Crawfordová většinu děje příběhu o dvou stárnoucích sestrách nemusely nic předstírat, ony se jednoduše opravdu nesnášely.

Historie jejich vzájemné zášti má své počátky už ve třicátých letech. Začínající Davisové se nelíbilo, jak se tehdejší tisk zajímal o Joan. Vrcholem pak bylo, když jí o tři roky starší herečka během promo akcí k Ex-Lady ukradla přední stránky svým rozchodem s Douglasem Fairbanksem mladším. Aby toho nebylo málo, Crawfordová Davisové přebrala Clarka Gableho a později Franchota Tonea. Zadostiučiněním pro Bette aspoň mohlo být, že její sláva začala převyšovat popularitu Crawfordové.

Bette Davis

Bette Davis

Když si obě herečky najalo studio Warner Bros., Joan Bette do šatny posílala květiny a jiné dárečky. Těžko říct, zda se jednalo o zlomyslné, či upřímné gesto, Davisové to nicméně jen přidávalo na zlobě.

Joan Crawford

Joan Crawford

Jejich svár se stal už natolik pověstný, že nebylo žádným divem, když byly dvojici nabídnuty role ve snímku Roberta Aldricha Co se vlastně stalo Baby Jane? Herečky si ve filmu zahrály stárnoucí sestry, z nichž je jedna upoutána na vozíčku a druhá ji terorizuje. Ze začátku natáčení se zdálo, že obě protagonistky už léty zmoudřely a nebude s nimi během produkce problém. Postupem času se však ukázalo, že jejich rivalita je stále živá a možná ještě silnější než kdy předtím.

Dvojice ve filmu Co se vlastně stalo s Baby Jane?

Dvojice ve filmu Co se vlastně stalo s Baby Jane?

Denně musel režisér slýchávat stížnosti jedné na druhou. Davisová se ostrými výrazy neostýchala Crawfordovou častovat i na place. V jedné scéně ji měla praštit a podle svědků do toho vložila takovou sílu, že museli Joan zašívat. Bette to zase schytala ve scéně, kdy svou kolegyni tahala z postele. Crawfordová si tajně dala na tělo speciální pás, který jí přidal na váze, a Davisová trpící bolestmi zad tak prožívala muka. Svou pomstu si Joan vybrala také při udílení Oscarů. Zatímco nominovaná Davisová odešla s prázdnou, nenominovaná Crawfordová si pro sošku stejně šla, když si u chybějících hereček domluvila schválně jejich zastoupení.

Společně se měly objevit ještě v thrilleru Sladká Charlotte, z důvodu nemoci se však Crawfordová své role vzdala. Po této poslední příležitosti už skončily také jakékoliv přímé konfrontace obou hereček. Kdo ví, co si s sebou vzaly do hrobu…

Jessica Lange a Susan Sarandon

Jessica Lange a Susan Sarandon

V chystaném snímku se do role Bette Davisové vtělí herečka Susan Sarandonová, zatímco Joan Crawfordovou ztělesní Jessica Lange. V dalších rolích se můžete těšit na Alfreda Molina, Judy Davisovou nebo Stanleyho Tucciho. Natáčet se začne už letos na podzim a premiéra by měla proběhnout v dosud neurčitém datu příštího roku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu