válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární stavebnice Merkur zamířila do Ústí nad Labem. Podívejte se, co tam z ní poskládali

Legendární stavebnice Merkur zamířila do Ústí nad Labem. Podívejte se, co tam z ní poskládali
Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem
+ 13 fotek+ 14 fotek

České rodinné stříbro, národní poklad – tak nazývá kovovou stavebnici Merkur její největší sběratel a propagátor Jiří Mládek. Jeho sbírka magických plíšků a šroubečků právě doputovala z Plzně do Ústí nad Labem, kde bude k vidění až do 7. června.

Ivanhoe 18. ledna 2015

Merkur je česká stavebnice, která se úspěšně prodává již od poloviny dvacátých let 20. století. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a mnoho jiných konstrukcí.

Pomyslným otcem této stavebnice je Jaroslav Vancl, jenž svou první stavebnici vyrobil již v roce 1904 v továrně svého otce v Benátkách nad Jizerou. Nejprve si nechal patentovat stavebnici Invektor, která se ale kvůli komplikovanosti neosvědčila, a tak přišel v roce 1922 na svět Merkur, systém děrovaných plíšků z kovu, které se spojovaly šroubky a které jejich tvůrce ještě obarvil autolakem.

Merkur je jedinou stavebnicí na světě, která se vyrábí v původní koncepci nepřetržitě více než 90 let na stejném místě – v prostorách původní továrny v Polici nad Metují. „Merkur je svou jednoduchostí, minimální četností součástek a tvarově prostorovou propracovaností naprosto nedostižitelný fenomén, který osobně nazývám naším národním pokladem a kulturně technickým odkazem či dědictvím,“ pěje ódy na populární českou hračku Jiří Mládek, jenž Merkur sbírá od roku 1975 a za tu dobu nashromáždil přes 600 stavebnic, což je největší sbírka Merkuru na světě. Z Merkuru také postavil Ocelové město Julese Verna, které se zapsalo do Guinessovy knihy rekordů jako největší merkurový model na světě.

České stavebnici vděčí svět také za geniální vynález kontaktních čoček. Jejich vynálezce, český vědec Otto Wichterle, je vyrobil právě pomocí přístroje sestaveného z Merkuru. Na Vánoce roku 1961 si sestavil z kovových plíšků první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola zapojeným na zvonkový transformátor. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko.

Chcete-li si i vy si se svými ratolestmi zkusit postavit nějaký fantastický model, udělejte si výlet do Ústí nad Labem. Součástí výstavy je totiž i dětská herna. Schválně se podívejte, co tam na vás chystají.

Další články

Zavří­t reklamu