válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární skotský ovčák Bobbie ušel přes 4000 kilometrů, aby se vrátil domů. Prodřel si packy až na kost

Legendární skotský ovčák Bobbie ušel přes 4000 kilometrů, aby se vrátil domů. Prodřel si packy až na kost
Zdroj: ststworld.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

To, že ztracení psi a kočky zvládnou najít svůj domov, se jednou za čas stává. Vždy nás to mile překvapí, a pokud zvířátka milujeme, možná i uroníme dojetím nějakou tu slzu. Americký hafan Bobbie byl jedním z prvních psů, který se díky své pěší túře přes Spojené státy stal slavným.

Marta Šindlauerová 30. dubna 2020

V srpnu 1923 se Frank a Elizabeth Brazierovi z Oregonu (západní pobřezí Ameriky) vydali se svými dcerami na výlet za příbuznými do Indiany (severovýchodní část Ameriky poblíž Velkých jezer). Vzali s sebou i svého psa – dvouletého křížence skotského a anglického ovčáka, kterému říkali Bobbie. Rodinný zvířecí mazlíček se během pobytu dostal do hledáčku tří cizích psů, kteří jej napadli. Vylekaný Bobbie se dal do zběsilého útěku a rodina ho ztratila z dohledu. Brazierovi začali pejska volat zpátky a hledat, všechna snaha ale byla marná. S těžkým srdcem a přesvědčením, že už svého čtyřnohého miláčka nikdy neuvidí, odjelí domů do oregonského Silvertonu.

Jednoho dne v únoru 1924 ale Brazierovi uslyšeli na dveřích domu škrábání a kňučení. Když otevřeli dveře, ztuhli úžasem: na prahu stál jejich Bobbie. Sice v zuboženém stavu, špinavý, vychrtlý a s úplně – až na kost – sedřenými polštářky na packách, ale živ a v zásadě zdráv, což prozrazovala jeho nefalšovaná psí radost z opětovného setkání s páníčky. Bobbie jevil všechny znaky toho, že ušel dlouhou, předlouhou cestu, a Brazierovi hned pochopili, že pes prodělal celou cestu až z Indiany, která vedla přes poušť i přes hory. Z ovčáka se najednou stala skoro největší americká celebrita, tisk jej zařazoval na první stránky svých listů, jeho majitelům začaly chodit tisíce dojemných dopisů a dárky. Mnoho lidí zároveň potvrzovalo (i obrazovým materiálem), že Bobbyho na jeho cestě potkali, což celému příběhu dodalo ještě větší autenticitu. Reálnost celé události potvrdila i největší oregonská společnost pro chov a ochranu zvířat Oregon Humane Society, která funguje dodnes.

Pes se dočkal nejen dopisů, dárků a slov uznání. Obdržel také několik medailí, postroje a obojky osázené vzácnými drahokamy, a dokonce symbolické klíče od několika měst. Máme na něj památku i díky němému filmu Call of the West, kde si Bobbie zahrál sám sebe.

Zázračný pes, jak se mu v Americe běžně přezdívá, nakonec zemřel v poměrně mladém věku v roce 1927, a jeho hrobeček se nachází v oregonském Portlandu, poblíž sídla Oregon Humane Society. Bobbie byl tak významným „občanem“ Oregonu, že smutečního proslovu na jeho pohřbu se ujal sám starosta Portlandu. Je to místo, které turisté často navštěvují a pokládají k jeho náhrobku dopisy a drobné dárky.

Další články

Zavří­t reklamu