válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendárního samuraje Lorence nezlomilo ani gestapo

Legendárního samuraje Lorence nezlomilo ani gestapo

Životní příběh Vladimíra Lorence je opravdu mimořádný. Proslavil se jako judista, ostatně studoval toto bojové umění přímo u japonských mistrů. Ale dostal se i do spárů mistrů v lámání charakterů a těl z nacistického gestapa.

Tomáš Chalupa 8. prosince 2014

Vladimír Lorenc se narodil v roce 1925 v Krompachách na Slovensku, brzy se ale s rodiči přestěhoval do Hradce Králové. Když byla vyhlášena mobilizace, sloužil v organizaci Stráž obrany státu v pevnosti Hanička. Po okupaci byl odhodlán bojovat proti nacistům všemi silami. Nejprve se zapojil do odboje ve studentské železničářské organizace Modrá fronta. Vyhodili ho z gymnázia, protože nechtěl hajlovat německému inspektorovi. Přestoupil do Bechyně a brzy se zapojil do odbojové organizace knížete Paara. Jenže tady jeho odbojové aktivity skončily.

Vladimír Lorenc v šedesátých letech

Vladimír Lorenc v šedesátých letech

Gestapo si ho našlo a v Hradci Králové ho čekalo tvrdé mučení, které se ještě vystupňovalo po převozu do Prahy do nechvalně známého Petschkova paláce. Vyšetřovatelé chtěli jediné, jména spolubojovníků z odboje. Lorenc nepromluvil a prohlásil, že všechny odbojové aktivity dělal sám. „Na to mi řekli, že když jsem se přiznal, tak nepotřebují soud. Vyvlekli mě na dvůr, kde byla nachystaná popravčí četa. Naposled mě řekli, abych jim řekl ta jména. Když jsem odmítl, tak jsem čekal, že mě zastřelí. Místo toho mě zas odvedli do cely. Hráli se mnou různě taková divadýlka,“ vzpomínal v rozhovoru pro Český rozhlas Lorenc.

Výslechy byly tvrdé. Gestapu se naučil čelit svou vlastní metodou. Prý se naučil uvést sám sebe do stavu bezvědomí. To se mu hodilo zejména při takzvané baštonádě. „Obrátili židli nohama vzhůru, musel jste si lehnout na břicho, chodidla vám přivázali k nohám židle a pak vám vysázeli baštonádu na chodidla,“ říká Lorenc. Lorenc vždy omdlel, aby necítil bolest a nic necítil. Ale zase Němci dělali všechno proto, aby udrželi vyslýchaného při vědomí. „Používali všechno včetně elektriky.“

Lorenc byl nakonec převezen do Terezína a zde byl odsouzen k trestu smrti provazem a sekyrou. „Skutečně mě chtěli napřed oběsit a pak ještě setnout.“ Vykonání bylo možné nejdříve po sto dnech od vynesení rozsudku. Jako zázrakem se mu podařilo uprchnout, když byla věznice rozbombardována spojeneckým náletem. Do popravy zbývalo 23 dní. Lorence na útěku sice chytli, ale nakonec strávil zbytek času do konce války v litoměřické věznici.

Lorenc za svého pobytu v Japonsku

Lorenc za svého pobytu v Japonsku

Po válce se stal věhlasným cvičitelem juda. Studoval jej na svém ročním pobytu také přímo v Japonsku u tamních mistrů. Stal se velkým propagátorem tohoto sportu a rovněž zakladatelem aikida v České republice. Vladimír Lorenc byl opravdový samuraj tělem i duší a do posledních chvil svého života se zajímal hlavně o trénik svých svěřenců. Zemřel 7. března roku 2010.

Další články

Zavří­t reklamu