válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární pistolník Chico ze Sedmi statečných prchal v dětství z Čech

Legendární pistolník Chico ze Sedmi statečných prchal v dětství z Čech
Zdroj: ndtvinfo.gq
+ 10 fotek+ 11 fotek

Německého herce Horsta Buchholze si pamětníci a milovníci filmové klasiky budou ponejvíce pamatovat z legendárního westernu Sedm statečných, kde hrál frajerského Chica, nejmladšího ze sedmi nájemných obránců mexické vesnice. Těm mladším se možná vybaví jako král Jorgen v pohádce Václava Vorlíčka Pták Ohnivák, jejíž slavnostní premiéry se herec v roce 1997 v Praze slavnostně zúčastnil. I když byl rozený Berlíňan, k Česku měl jistý vztah. Jako dítě tu za války našel azyl.

blondie 5. října 2015

Horst Buchholz se takříkajíc narodil ve špatné době a na špatném místě – v Berlíně roku 1933, když se zrovna Adolf Hitler dostal k moci. To ovšem nebylo tím jediným, co poznamenalo jeho vstup do života. Narodil se svobodné matce, která mu nikdy nechtěla prozradit jméno jeho biologického otce. Ještě před válkou v roce 1938 se provdala za obuvníka, který musel později skoro jako každý dospělý Němec do války, a později byl zajat.

Desetiletý Horst byl jedním z tisíců německých dětí, které byly za války evakuovány před spojeneckým bombardováním Berlína na slezský venkov. Na konci války se pak ocitl v dětském domově v Československu. „Když válka skončila, Češi se vzbouřili a já jsem toho zmatku využil k útěku a pokusil se dostat zpátky domů. S pár přáteli jsme se vydali pěšky z Československa do Berlína,“ vypravoval novinářům v začátcích své hvězdné kariéry. Líčil, jak se jej spolu s ostatními německými dětmi ujal Červený kříž a poslal je do rozbombardovaného a rozděleného Berlína. Tam se dozvěděl, že otec skončil jako válečný zajatec ve Francii.

Horst Buchholz v počátcích své filmové kariéry

Horst Buchholz v počátcích své filmové kariéry

Jen co dochodil základní školu, musel začít pracovat, aby pomohl matce uživit jejich rodinu. Nejprve vystupoval jako operetní statista v berlínském divadle Metropoltheater, kde si za jednu noc vydělal 70 centů. Brzy na sebe upozornil svým talentem i přitažlivým zevnějškem a za rok dostal svoji první hlavní roli v divadelní hře Emil a detektivové, napsané podle detektivní povídky Ericha Kästnera. Zároveň daboval americké filmy a pracoval v rozhlase. Z honorářů si platil herecké kurzy u uznávané pedagožky Marliese Ludwigové, neboť v té době už mu bylo jasné, že chce být hercem.

Filmovou kariéru zahájil v roce 1952, mezitím ale dál hrál v divadle a navštěvoval hodiny herectví. V roce 1955 točí již tři filmy za rok a o rok později dostává za postavu sovětského vojáka Míši ve filmu Nebe bez hvězd německou filmovou cenu jako nová, slibná herecká osobnost. Popularitu mu však přinesl až film Chuligáni, kde ztělesnil vůdce party válkou vykolejených dospívajících chlapců. Od té doby ho začali srovnávat s představitelem amerických rebelů Jamesem Deanem.

S Romy Schneiderovou ve filmu Miláček z Paříže (1957)

S Romy Schneiderovou ve filmu Miláček z Paříže (1957)

České diváky zaujal v komedii Přiznání hochštaplera Felixe Krulla, který vyhrál v roce 1957 Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film. V téže době se před kamerou poprvé setkal také s herečkou Romy Schneiderovou, vytvořili spolu okouzlující pár nejen na filmovém plátně a stali se nejobdivovanějšími filmovými idoly Západního Německa na konci 50. let. Jejich láska ovšem neměla dlouhého trvání, Romy se v roce 1958 vášnivě zamilovala do francouzského krasavce Alaina Delona a utekla za ním do Paříže. Horst se ve stejném roce oženil s francouzskou herečkou Myriam Bru, ale zůstal v Berlíně.

S Yulem Brynerem v dnes již klasickém westernu Sedm Statečných (1960)

S Yulem Brynerem v dnes již klasickém westernu Sedm Statečných (1960)

Pak ale přišla nabídka do Hollywoodu a role Chica v dnes již klasickém westernu Sedm statečných z něj udělala mezinárodní hvězdu. Americké publikum si ho oblíbilo a další nabídky se jen hrnuly, ale Horst Buchholz ke své škodě některé slibné role (například v muzikálu West Side Story nebo v dramatu Lawrence z Arábie) odmítl, čímž si poněkud zbrzdil svůj raketový vzestup ke slávě. Odjíždí filmovat do Francie, Španělska, Anglie i Itálie, v žádném z těchto filmů přitom nemusí být dabován, protože výborně ovládal cizí jazyky. Velice stál o roli ve filmu Gepard, v němž zazářil Alain Delon, když ale po něm asistent režiséra Luchina Viscontina požadoval, aby se nechal vyfotit jen ve spodcích, odpověděl mu: „Jděte do p….e!“

Ve filmu slavného Billyho Wildera Jedna, dvě, tři (1961)

Ve filmu slavného Billyho Wildera Jedna, dvě, tři (1961)

Počátkem 70. let se vrací do německé kinematografie a je jasné, že roky své největší slávy má již za sebou. Hraje vesměs již jen ve slabších kusech a účinkuje v televizi. Hodnotnější role ztvární až na konci své kariéry, například v dramatu o boji Romů za druhé světové války A housle přestaly hrát (1988) nebo v oscarovém snímku italského režiséra Roberta Benigniho Život je krásný (1997).

S manželkou Myriam Bru a dětmi Christopherem a Beatrice v roce 1971

S manželkou Myriam Bru a dětmi Christopherem a Beatrice v roce 1971

Ještě před jeho smrtí Buchholzův syn Christopher stihl o svém otci natočit dokument, který je hercovou místy až nepříjemně upřímnou zpovědí. Ačkoliv Horst Buchholz mnoho let své soukromí pečlivě tajil a nerad o sobě povídal, v tváří tvář svému synovi stojícímu za kamerou se poprvé v životě otevřel a svěřil mu svůj rozporuplný životní příběh – o tom, jak pátral po svém biologickém otci, o své bisexualitě, depresích, které utápěl v alkoholu, o lásce k rychlé jízdě i o automobilové nehodě, když řídil v podnapilém stavu a skončil pak v protialkoholní léčebně. Jeho žena Myriam mu po celou dobu byla oporou i jistou kotvou a tolerovala i jeho občasné milostné zálety s muži, pro něž začal mít ve středním věku slabost. Aby zachránila jeho hereckou kariéru, kryla svojí loajalitou manželovy eskapády, byť každý žil jinde – ona v Paříži, on v Berlíně. „Jsem prostě takový,“ řekl svému synu. Doznání učinil i v rozhovoru pro německý časopis Bunte, když prohlásil: „Ano, mám rád muže. Koneckonců jsem bisexuál. … Vždycky jsem žil svůj život, jak jsem si přál.“

Horst Buchoholz zemřel v roce 2003 na zápal plic ve věku nedožitých 70 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu