válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární Měsíční boty, které ručně vyrobil zakladatel Nike, šly do dražby

Legendární Měsíční boty, které ručně vyrobil zakladatel Nike, šly do dražby
Zdroj: thevintagenews.com

437 500 liber, tolik stál pár bot zvaných Moon Shoes, které v roce 1972 vyrobil ručně zakladatel slavné značky Nike Bill Bowerman. Koupil je kanadský sběratel Miles Nadal v aukční síni Sotheby. Existuje celkem dvanáct párů těchto bot, ale jen tyto jediné nikdy nebyly nošeny.

Tomáš Chalupa 28. července 2019

Bill Bowerman začal vyvíjet prototyp běžeckých bot pro americké závodníky na olympijských hrách v Mnichově. Byl doslova posedlý tím, aby boty měly co nejnižší váhu. Právě tím dobyly jeho běžecké boty svět. Byly neuvěřitelně lehké, ale přitom velmi dobře držely na trati a samozřejmě se v nich pohodlně běhalo. Bowerman propočítal, že když sníží váhu boty o 25 gramů, ušetří tím 25 kilogramů, které musí běžec zvednout, pokud běží na trati dlouhé 1,6 kilometrů.

Jeho první běžecké boty vznikly už v roce 1966 a jmenovaly se Nike Cortez. Po nich se v obchodech doslova jen zaprášilo. Vytvořil ještě několik dalších typů, ale nejúspěšnější se staly právě Moon Shoes. Jejich název je odvozen od stop, které připomínají stopy prvních kosmonautů na Měsíci.

Výroba těchto bot se ale negativně podepsala na Bowermanově zdraví. Vyráběl je v malé nevětrané dílně, používal při tom nejrůznější chemikálie a lepidla, což vedlo k závažným neurálním problémům. Díky nim měl problémy s pohybem levé nohy. Paradoxně tak vyráběl boty, ve kterých sám už nebyl schopen běhat.

Miles Nadal je kanadský sběratel, koupil v aukci 98 párů unikátních sportovních bot, které hodlá vystavit ve svém muzeu automobilů v Torontu. V aukci Sotheby prodávala boty už dříve, před Nadalovým obřím nákupem se zde prodaly například sportovní boty značky Converse, které nosil Michael Jordan na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984. Nadal nechal v Sotheby celkem 580 tisíc liber. Vyvolávací cena Měsíčních bot začínala na 80 tisících.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu