válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární křižník Aurora se měl stát soukromým plavidlem Vladimira Putina

Legendární křižník Aurora se měl stát soukromým plavidlem Vladimira Putina
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 9 fotek+ 10 fotek

Asi není nikdo, kdo by neznal křižník Aurora. Výstřel z jeho děla odstartoval v Rusku Velkou říjnovou revoluci, která přinesla konec carismu a počátek komunismu. Křižník třídy Pallada kotví v Petrohradu a slouží jako muzeum.

Tomáš Chalupa 4. listopadu 2015

Auroru postavili v roce 1900 právě v Petrohradu. Na délku měřila 124 metrů a na šířku měla 17 metrů, charakterizovaly ji tři komíny. Hlavní výzbroj tvořilo osm 152 mm kanónů, ve výbavě byla například také elektrická měřidla vzdálenosti od firmy Ericha Roučka z Blanska. Původně se s ní počítalo hlavně pro službu v dálných mořích, především v Pacifiku. Zlomový moment přišel pro Auroru v bitvě u Cušimy, kde japonské loďstvo zcela rozdrtilo ruskou flotilu. Aurora byla jedna z mála lodí, která masakr přežila, a byla internována na Filipínách, tehdy patřících Spojeným státům.

Loď po návratu do Ruska sloužila jako cvičná a školní loď, ale podnikla také ještě plavbu do Bangkoku a několika dalších zemí v Asii. Do bojů v první světové válce prakticky nezasáhla, ovšem její posádku zasáhly revoluční myšlenky jistého Lenina. Na lodi byl ustanoven revoluční výbor v čele s nově zvoleným kapitánem lodi, a revoluce tak měla jedno z prvních plavidel. 25. října 1917 pak její jediný slepý výstřel z děla znamenal signál pro revoluční gardy k útoku na Zimní palác. Velká říjnová revoluce začala.

Aurora po válce sloužila zase jako školní a cvičná loď. V roce 1941 po útoku Německa na Rusko ji potopily německé bombardéry na dno přístavu. Po válce ji Rusové vyzvedli, opravili a udělali z ní muzeum. To se stalo jednou z turisticky nejvyhledávanějších atrakcí v Petrohradu. Je také nejstarší lodí zařazenou ve stavu ruského námořnictva. Na palubě má totiž stále posádku složenou z profesionálních vojenských námořníků a kapitána první třídy. Stále jde tedy o bojovou loď ruské flotily.

Lodi se nevyhnuly ani poměrně bizarní skandály. Ruští oligarchové zde pořádali večírky, natáčelo se tu dokonce porno, anarchistům se podařilo na stěžeň vyvěsit pirátskou vlajku a dokonce se uvažovalo o tom, že se Aurora stane oficiálním soukromým plavidlem prezidenta Putina.

V současnosti Aurora prochází rozsáhlou rekonstrukci v přístavu Kronštadtu. Ty by měly skončit v průběhu roku 2016, možná i dříve. Odplutí Aurory na opravy se stalo veřejnou událostí, při které se na břehu řeky Něvy shromáždily tísce lidí. Podle vyjádření ředitele muzea Ruslana Nechaje se také promění hlavní expozice, která už nebude zaměřena jen na Velkou řijnovou revoluci jako dosud.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu