válkaČeskoslovenskoobjevy

Legendární horal John Colter objevil Yellowstone a byl loven indiány

Legendární horal John Colter objevil Yellowstone a byl loven indiány
Zdroj: allthatisinteresting.com

Jako mnoho podobných postav historie je i John Colter opředen mnoha mýty a legendami, které je těžké ověřit. Co však víme jistě je, že dokázal přežívat uprostřed divočiny, obklopen nepřátelsky naladěnými indiánskými kmeny. Něco takového bylo v 19. století mimořádně obtížné i pro ty nejtvrdší muže.

Tomáš Chalupa 13. července 2019

John Colter se narodil ve Virginii někdy kolem roku 1775, přesně se to neví. Co dělal v mládí, také nevíme, první zmínka o jeho existenci pochází až z roku 1803, kdy odpověděl na inzerát v jedněch kentuckých novinách, které sháněly „dobré lovce, svobodné, v dobré fyzické kondici, kteří jsou schopní snášet fyzické vyčerpání, pro expedici na neprobádaný západ“.

Tuto expedici vedl kapitán Meriwether Lewis společně s plukovníkem Williamem Clarkem. Bylo to v době, kdy USA právě od Francie kupovali Louisianu, čímž se naráz téměř zdvojnásobila rozloha tehdejších Spojených států. Koupě obsahovala obrovské množství neosídlené divočiny a právě tam měla Lewisova expedice namířeno, aby zjistila, co to vlastně Spojené státy koupily.

Colter byl najat za plat 5 dolarů měsíčně. Zřejmě mu ale dělal problém vojenský charakter mise a disciplína, protože byl krátce po podepsání kontraktu potrestán za opilost. V expedici naštěstí zůstal, a tak se další roky zabýval průzkumem řek, vrcholů a průzkumem hlubokých lesů. Časté byly také kontakty s indiánskými kmeny. V roce 1806 jeho skupina narazila na dva trappery. Měli namířeno k řece Yellowstone v oblasti dnešní Montany a Wyomingu. Colter se k jejich výpravě přidal. O rok později se připojil k jiné skupině průzkumníků, se kterou postavil malou pevnost v oblasti dnešního Národního parku Yellowstone.

Velitel této skupiny jménem Manuel Lisa pak poslal Coltera, aby navázal kontakt s místním indiánským kmenem Černonožců. Při hledání Černonožců ale narazil na jejich odvěké rivaly Vrány. Skupina Vran byla napadena Černonožci a Colter se zapojil do boje na straně Vran. Vrátil se do pevnosti a na celou věc víceméně zapomněl. Ne tak ale Černonožci, kteří si jej zapsali na seznam svých nepřátel.

V roce 1808 sjížděl na kánoi řeku Jefferson společně s dalším zkušeným trapperem Johnem Pottsem. Když se utábořili na břehu, obklíčila je početná skupina Černonožců. Colter řekl Pottsovi, že se musejí vzdát, ale Potts zvedl pušku a zastřelil nejbližšího Černonožce. Vzápětí jej prostřelilo množství šípů. Colter byl zajat a indiáni se radili, co s ním. Colter znal základy jejich jazyka, a tak pochopil, že jedna skupina navrhuje, aby jim posloužil jako živí cíl pro střelbu z luků, zatímco druzí navrhují, aby se na něj uspořádal lov. Ta nakonec prosadila svou, Colter byl odzbrojen a vysvlečen donaha. Pak jej nechali ujít několik stovek metrů a hon začal. Na Coltera se vyřítila ječící skupina lovců. Kupodivu Colter byl rychlejší a dařilo se mu jim utéct. Věděl, že to ale nemůže vydržet věčně. Jeho jedinou šancí bylo dostat se k řece a někam se schovat.

To se mu skutečně podařilo a schoval se pod břehem. Jeden z indiánů jej ale spatřil a hodil po něm své kopí. Jenže byl zřejmě vyčerpán stejně jako Colter a minul. Kopí přistálo přímo před ním a Colter jej ihned vzal a zasáhl s ním Černonožce do hrudi. Lesem se ozval jeho pronikavý řev. Colter skočil do řeky a nechal se unášet proudem, skryt mezi několika velkými kmeny. Indiáni ho hledali celý den, ale nakonec to museli vzdát.

Další roky strávil Colter pobytem v divočině a účastí na různých větších či menších expedicích. Nakonec se usadil a dokonce oženil, ale tři roky poté zemřel. Jeho život vstoupil do legend a je dodnes považován za jednoho z největších průzkumníků divokého západu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu