válkaČeskoslovenskoobjevy

Ledové květiny jsou vzácným fenoménem

Ledové květiny jsou vzácným fenoménem
Zdroj: peroratio.blogspot.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

Najít v trávě tyhle ledové květy je totéž co vyhrát v loterii. Dokonce ani ti nejostřílenější průzkumníci přírody je za celý život neuvidí. Jejich výskyt je velmi vzácný a vyžaduje unikátní podmínky.

Markéta Oderská 19. ledna 2015

Ledové květy vznikají většinou zrána na konci podzimu a začátkem zimy, kdy teploty již padají k bodu mrazu, ale země ještě nezamrzá. Míza proudící stonkem rostliny se vlivem mrazu rozpíná a pod jejím tlakem se tvoří ve vrchní vrstvě lodyhy malinké trhlinky. Jimi pak voda prosakuje na povrch a v kontaktu se studeným vzduchem zamrzá. Jak se čím dál víc vody protlačuje skrze prasklinky stvolu ven, formují se ledové stuhy, které se stáčejí a skládají do nádherných tvarů podobajících se exotickým květům. Někdy také připomínají obláčky cukrové vaty.

Nevznikají však na ledajakém stonku, ale většinou jen na určitých druzích rostlin, jako jsou například severoamerická hluchavka Cunila origanoides, páchnoucí Pluchea camphorate nebo Verbesina virginica z rodu aster. Vědci neví, proč právě tyhle rostliny produkují ledové květy, možná je jejich kořenový systém koncem roku aktivnější nebo jejich lodyha dokáže popraskat tím správným způsobem, aby se skrze ni protlačily pásy zamrzající vody. V každém případě jde o raritu a komu se je poštěstí v přírodě zahlédnout, neměl by se jich dotýkat, protože jsou velmi křehké a mohly by se snadno rozbít.

Další články

Zavří­t reklamu