válkaČeskoslovenskoobjevy

Ledová zeď z Hry o trůny by ve skutečnosti nikdy nemohla existovat

Ledová zeď z Hry o trůny by ve skutečnosti nikdy nemohla existovat
Zdroj: messagetoeagle.com

Jedním z hlavních prvků populárního seriálu Hra o trůny byla velká ledová zeď oddělující území lidí od mrazivých pustin obývaných temnými silami. V seriálu působí ledová stěna opravdu majestátně, vědci ale upozorňují, že ve skutečnosti by nikdy nemohla existovat.

Tomáš Chalupa 15. února 2020

Zeď z ledu je vysoká 200 metrů a táhne se do délky 480 kilometrů po celé severní hranici Sedmi království jako hradba. Vědci mají v tom, zda by mohla takováto struktura na Zemi existovat, jasno. Nemohla. Jednoduše proto, že by se sama svou vlastní vahou okamžitě zhroutila.

Profesor Martin Truffer z univerzity na Aljašce, který je současně velkým fandou fantasy, říká, že takto velká zeď by navíc nemohla nikdy ani vzniknout přírodní cestou bez použití magie. „Led se přirozeně deformuje svou vlastní vahou a 200 metrů je opravdu velká váha. Je to větší tlak, než jaký vytváří ledový příkrov v Antarktidě,“ říká Truffer. Už ledovcové útesy o poloviční výšce jsou velmi vzácné.

Jedinou hypotetickou možností by bylo podepřít celou konstrukci ledovými sloupy, ale i tak není jisté, že by to pomohlo, navíc by se po nich přes zeď mohly dostat bytosti z opačné strany, čímž by ztratila svou obrannou funkci. Zkrátka a dobře, pokud by v říši Sedmi království platily pozemské přírodní zákony, pak by velká ledová zeď nikdy nevznikla, nebo by se ihned zřítila. To ale neznamená, že bychom si kvůli tomu nemohli užít tento skvělý seriál.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu