válkaČeskoslovenskoobjevy

Led Zeppelin putují k soudu. Jejich legendární Stairway To Heaven je prý kopírkou jiné skladby

Led Zeppelin putují k soudu. Jejich legendární Stairway To Heaven je prý kopírkou jiné skladby
Zdroj: avclub.com

Oprávněná žaloba, nebo si chce někdo na slavnějším interpretovi zase uhnat větší popularitu? Kapela Led Zeppelin byla obviněna, že její klasický song Stairway To Heaven je vykradením skladby Taurus rockové formace Spirit.

Simona Knotkova 14. dubna 2016

Roberta Planta a spol. obvinili pozůstalí kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfea. Dle právníka Garyho Klausnera jsou si obě skladby skutečně podobné, konkrétně v počáteční kytarové melodii ze Stairway To Heaven. Proti Led Zeppelin bohužel mluví skutečnost, že zatímco jejich song byl vydán v roce 1971, Wolfe skladbu Taurus napsal už v době kolem let 1966 až 1967.

https://www.youtube.com/watch?v=w9TGj2jrJk8

Obě uskupení se v minulosti potkaly na několika koncertech a festivalech. Klausner je tudíž názoru, že slavnější muzikanti mohli část songu Spiritu opravdu plagiovat. Protistrana ale zase tvrdí, že se jedna o populární kombinaci akordů, která byly napříč hudebními dějinami využitá už nesčetněkrát a o nějakém kopírování nemůže být ani řeč.

Žaloba byla na Led Zeppelin poprvé vznesena před dvěma lety. Soud se i se dvěma autory Stairway To Heaven, Robertem Plantem a Jimmym Pagem, uskuteční 10. května. Sami pomocí přiložených videí zkuste rozsoudit, jak moc si jsou písně podobné. (Inkriminovanou pasáž ve skladbě Taurus najdete od času 00:45.)

Související články

Další články

Zavří­t reklamu