válkaČeskoslovenskoobjevy

Led Zeppelin dostali v Singapuru zákaz vystupovat. S dlouhými vlasy byli hrozbou pro společnost

Led Zeppelin dostali v Singapuru zákaz vystupovat. S dlouhými vlasy byli hrozbou pro společnost
Zdroj: vintag.es
+ 1 fotka+ 2 fotky

Dnes nám to přijde absurdní, ještě před pár desítkami let to ale bylo tabu. Množství států mělo jasná a omezující pravidla vůči mužům, kteří se rozhodli pro dlouhé vlasy. Proti "zhoubnému" trendu vyrazil do boje i Singapur.

Simona Knotkova 21. ledna 2019

Singapurská vláda začala vůči dlouhovlasým mužům výrazně vystupovat už v 60. letech. Ve světě tehdy rostla komunita hippies a dlouhé vlasy frčely. Asijský stát – jako i mnoho dalších – však tento trend hodnotil negativně a nositele delších porostů považoval za neupravené a deviantní jedince, kteří ohrožovali morálku společnosti. Problémem už přitom byly vlasy zakrývající uši, čelo nebo končící u límce košile.

V lepším případě se na takové muže ostatní dívali skrze prsty. V horším nebyl výjimkou vyhazov ze zaměstnaní. Zasloužila se o to kampaň doslovně pojmenovaná jako „Operace Šmik Šmik“, která byla spuštěna v roce 1974.

O správném střihu vlasů muže informovali tabulky na úřadech a ve státních institucích. Ve vládních budovách pak byli návštěvníci jasně poučováni, že muži s dlouhými vlasy mají smůlu a jejich záležitosti se budou řešit až poslední v řadě. Velkým problémem byly také dlouhé vlasy u lidí, kteří do Singapuru přišli hledat nový domov. V takovém případě jim bylo k dispozici holičství, které se nacházelo hned u kontrolních imigračních stanovišť.

Přísné omezení se nevyhnulo ani zahraničním muzikantům. Led Zeppelin museli zrušit koncert naplánovaný na 14. února 1972, protože se odmítli na žádost autorit ostříhat. Podobně dopadli ve stejném roce i britští králové diskoték Bee Gees, kteří byli donuceni ihned po svém březnovém koncertu v Národním divadle opustit zemi. Další z potenciálních hrozeb bezpečnosti byl podle morální policie například i dlouhovlasý japonský hudebník Kitarō.

Teprve po roce 1980 se situace ve společnosti začala postupně uvolňovat a dlouhé vlasy už přestávaly být tím největším morálním prohřeškem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu