válkaČeskoslovenskoobjevy

Léčba neplodnosti ve středověku byla zcela neúčinná, pojídání varlat k ničemu nebylo

Léčba neplodnosti ve středověku byla zcela neúčinná, pojídání varlat k ničemu nebylo
Zdroj: iflscience.com

Že ve středověku nebyla medicína na bůhví jak vysoké úrovni, se ví už dlouho. Ale jak se léčila například taková neplodnost, nad tím doslova zůstává rozum stát.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2020

Pokud se vám nedařilo ve středověké Evropě počít potomka, pak vám mohl lékař namíchat například nápoj obsahující víno a prasečí varlata. Tuhle dobrotu jste vypili nalačno a to jste pak prováděli několik dalších dní. Dr. Catherine Riderová z univerzity v Exeteru analyzovala množství středověkých textů týkajících se léčby neplodnosti a nalezla tam spoustu podobných chuťovek.

V knize z 15. století s názvem The Liber de Diversis Medicinis se například píše: „Chce-li muž zplodit dítě, měl by vyvařit šantu kočičí (druh rostliny) ve víně, až se ho asi dvě třetiny odpaří. Tento nápoj pak bude popíjet po tři dny na prázdný žaludek.“

Jinde se zase píše, že je možné zjistit, zda je muž či žena neplodná tak, že ona i její manžel budou společně močit do jednoho hrnce. Ten pak nechají na deset dní „odstát“. Pokud se po deseti dnech v tekutině objeví červi, je jeden z páru neplodný.

Záležitosti týkající se neplodnosti byly ve středověku mimořádně závažným tématem. Neplodnost ženy byla jedním z mála důvodů, kvůli kterému mohlo být manželství anulováno. Zejména šlechtické rody svou sňatkovou politiku tvořily zejména s ohledem na to, že manželství bude naplněno a žena dá muži potomky, nejlépe syny. Zjišťování a léčení neplodnosti proto byl jeden z hlavních úkolů středověké medicíny. Bohužel jak dnes víme, všechny doporučované postupy měly jedno společné – byly zcela neúčinné. Žádná prasečí varlata nemohla s neplodností nic udělat, jediné, co tak mohlo alespoň trochu pomoci, bylo samotné víno, které, jak známo, má jisté afrodiziakální účinky. Podle Riderové není jasné, zda se z neplodnosti chodili více léčit ženy či muži.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu