válkaČeskoslovenskoobjevy

Laveryho elektrický frenometr měřil mozek a vyvozoval z toho charakter

Laveryho elektrický frenometr měřil mozek a vyvozoval z toho charakter
Zdroj: Wikimedia Commons

Na počátku 19. století založil rakouský lékař Franz Joseph Gall frenologii. Šlo o vědu, která se na základě měření mozku a lebky snažila určit charakterové a povahové vlastnosti člověka. K tomu ale byl potřeba měřicí přístroj, který vynalezl později Henry Lavery.

Tomáš Chalupa 5. ledna 2022

Gall ve svém výzkumu stanovil 27 oblastí mozku, které mají vliv na povahu a charakter člověka. Domníval se, že pokud některé tyto oblasti mají větší rozměr, než je průměr, svědčí to o tom, že je člověk více využívá. Přesným měřením těchto částí se tak dalo určit mnoho o povaze člověka, jeho schopnostech a charakteru.

Laveryho elektrický automatický frenometr byl předlohou pro pozdější úspěšnější psychograf. Princip byl ale stejný, snažil se měřit mozek a výsledky automaticky zapisovat. Lavery pak z nich vyčetl například, jakou má dotyčný inteligenci a další duševní schopnosti a vlastnosti. Měření nebylo bolestivé, spíše působilo bizarně, protože člověk musel mít na hlavě nasazený velký neforemný přístroj, později designově upravený do přijatelnější formy.

Thumbnail # Extáze může vracet náš mozek do puberty
Mohlo by Vás zajímat:

Extáze může vracet náš mozek do puberty

Frenologie jako věda se udržela až do 20. století a byla populární v řadách českých spiritistů, články o ní se objevovaly v jejich tiskovinách a z per představitelů tohoto hnutí vzešlo i několik „zasvěcených“ brožurek na toto téma.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu