válkaČeskoslovenskoobjevy

Látkové pleny zažívají renesanci. Brněnský student rozjíždí plenkový servis

+ 1 fotka+ 2 fotky

U mladého, svobodného, bezdětného muže, notabene budoucího strojního inženýra, by málokdo čekal, že se bude zabývat dětskými plenami. Když však třiadvacetiletý student Vysokého učení v Brně Petr Bouchal zjistil, kolik jednorázových dětských plen denně skončí na skládkách, rozhodl se s tím něco udělat. Rozjel projekt, který nabízí rodičům malých dětí kompletní plenkový servis.

Markéta Oderská 29. října 2015

Celý nápad vznikl před rokem v německém Mnichově, kam Bouchal odjel na letní školu. „Měli jsme vymyslet podnikatelský záměr týkající se odpadů. Náhodou jsem narazil na sociální síti na příspěvek své sestřenice, kde si stěžovala na problémy s plenami, a nápad byl na světě,“ popisuje zrod celé myšlenky Petr Bouchal. Po návratu domů se rozhodl založit s kamarády firmu poskytující plenkové služby.

Nabízíme přírodní látkové pleny, které jsou šetrné k životnímu prostředí, ale především službu, která spočívá v tom, že použité pleny vypereme a čisté pak dovezeme rodině nazpět. Je to ekologické, nic se nevyhazuje na skládky,“ objasňuje student svůj podnikatelský záměr. V praxi to bude vypadat tak, že firma poskytne rodině nepropustný a protizápachový box na použité plínky a sadu látkových plen k tomu. Třikrát týdně obsah boxu vyzvedne a zároveň dodá vyprané pleny.

Petr Bouchal studuje posledním rokem na VUT v Brně a už rozjíždí vlastní byznys.

Petr Bouchal studuje posledním rokem na VUT v Brně a už rozjíždí vlastní byznys.

Bouchal touto službou cílí na ty rodiče, kteří by chtěli chránit životní prostředí i zdraví svého dítěte, ale nemají čas látkové pleny sami prát a sušit. Zároveň jsou ochotni za plenkový servis zaplatit měsíčně 2 999 Kč. To vychází na bezmála 100 Kč na den, tedy zhruba o dvě třetiny dráž, než stojí používání jednorázových plen.

Plenky tvoří čtyři procenta světového odpadu. A to je problém,“ vysvětluje Bouchal, proč se jeho servis vyplatí. Každý den skončí na českých skládkách 1 200 000 plen, na celém světě pak přes 27 miliard. Navíc jednorázové pleny jsou podle mnoha průzkumů nezdravé.

Látkové pleny jsou nejen zdravé, šetrné k životnímu prostředí, ale i šik.

Látkové pleny jsou nejen zdravé, šetrné k životnímu prostředí, ale i šik.

U látkových plen na rozdíl od jednorázových nehrozí, že by se chemické látky z pleny dostaly do kůže miminka. Minimalizovaná jsou i další zdravotní rizika, například přehřívání pohlavních orgánů, což u chlapečků může mít vliv na snížení plodnosti v dospělosti, anebo nesprávný vývoj kyčlí, u látkových plen máte díky širokému balení jistotu správného držení nožiček,“ upozorňuje student. Plenky, které jeho firma bude domácnostem dodávat, vypadají jako klasické pampersy. Skládají se ze dvou částí – svrchních kalhotek a vkládací pleny, která je vyrobená z bambusových vláken, takže je stoprocentně přírodní.

Látkové pleny vypadají jinak, než si myslíte!

Látkové pleny vypadají jinak, než si myslíte!

1. září spustila Bouchalova firma předprodej, od 1. listopadu pak rozjíždí plenkový servis pro prvních deset přihlášených rodin z Prahy. Naplno by služba měla fungovat od ledna příštího roku. „Pokud se osvědčí, další rok se dočkají i brněnské matky,“ slibuje Petr Bouchal. V budoucnu by rovněž rád recykloval dětské exkrementy. Ty totiž obsahují cukry, které lze pomocí baktérií přeměnit na kyselinu kávovou. Tato kyselina se používá na výrobu léků a je velmi drahá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu