válkaČeskoslovenskoobjevy

László Bíró: vynalézavý novinář, který dal světu propisku. Inspiroval se při hraní kuliček

László Bíró: vynalézavý novinář, který dal světu propisku. Inspiroval se při hraní kuliček
Zdroj: wcsa.world
+ 3 fotky+ 4 fotky

Lidstvo si na pohodlné psaní muselo počkat pěkně dlouho. Nemotorné a nepraktické brky a plnicí pera se podařilo nahradit až ve 30. letech 20. století. To, k čemu lidé ale tak dlouho šli, ale možná nakonec nebude mít dlouhého trvání: někteří lidé jsou dnes tak zvyklí psát na klávesnici elektronických zařízení, že už normální tužku, natož propisku neudrží.

Marta Šindlauerová 6. ledna 2020

László Bíró se narodil v rodině maďarských Židů roku 1899 a působil jako novinář. Právě během své žurnalistické práce si Bíró všiml, že inkoust používaný k tisku novin měl opravdu ideální vlastnosti k co nejefektivnějšímu psaní. Tiskařská tuš se totiž nerozmazávala a velmi rychle schnula. Bíróa napadlo, že by se tento inkoust mohl dát do plnicího pera. Záhy ovšem zjistil, že je tiskařský inkoust příliš hustý na to, aby mohl hrotem pera protékat. Špička se neustále ucpávala. Náplň byla tedy dobrá, ale mechanismus psacího prostředku bylo nutné změnit.

Spolu se svým bratrem Gyorgyem (který byl chemikem) tak Bíró sestavil nový typ hrotu. Vlastně – nový úplně tak nebyl. Princip kuličkového pera o padesát let dříve v hrubé formě představil Američan John Loud, jeho perem se ale prakticky nedalo psát a komerčně zcela propadlo. Bratři Bíróvi už přišli s mnohem dokonalejším mechanismem, který László odkoukal u hošíků hrajících si na dvoru s kuličkami. Lászlóa zaujalo totiž to, jak namočená kulička zanechává na zemi dokonalou stopu. Podobný princip uplatnili s Gyorgyem na novém peru. To sestávalo z malé kuličky umístěné v jamce, která se při pohybu na papíře volně otáčela v důlku, sbírala přitom inkoust z náplně nad sebou a přes hrot pera pak nasbíranou náplň zase vylévala na papír. Patent si Bíróvi nechali zaregistrovat v roce 1938.

Z obavy před nacismem pak roku 1943 utekli do Argentiny, ale jejich byznys s propiskami to nijak neohrozilo. Spíše naopak. V Argentině snad neexistuje domácnost, která by neměla pořádnou zásobu bíróvských propisovacích tužek, den vynálezců se v Argentině dokonce slaví na narozeniny Lászlóa, a to 29. září. Jejich propisky jsou slavné po celém světě a „bíró“ je v mnoha zemích jako Irsko, Austrálie, Itálie nebo Anglie synonymem pro propisovací tužku.

Maďar ale nebyl první, kdo s takovým nápadem přišel. Například v červnu 1935 si v Československu patentoval pero s kuličkou ve hrotu pražský inženýr Václav Klimeš. A princip kuličkového pera jako takového objevil už koncem 19. století Američan John Loud, který ho používal pro značení kůže.

Další články

Zavří­t reklamu