válkaČeskoslovenskoobjevy

Láskou posedlý Oskar Kokoschka si pořídil pannu v podobě Almy Mahlerové

Láskou posedlý Oskar Kokoschka si pořídil pannu v podobě Almy Mahlerové
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Rakušanku Almu Mahlerovou umělci milovali. V řadách jejích nápadníků nechyběl skladatel Gustav Mahler, spisovatel Franz Werfel či výtvarník Oskar Kokoschka. Právě posledně jmenovaný malíř byl ženou natolik posedlý, že si podle její podoby nechal vyrobit pannu v životní velikosti.

Simona Knotkova 19. června 2021

Alma Mahlerová měla s Oskarem Kokoschkou zhruba dvouletý vztah, který ukončila zejména malířova žárlivost a posedlost partnerkou. Umělec se z rozchodu s osudovou láskou nemohl vzpamatovat a myslel na ni po zbytek svého života. Mimo jiné namaloval na její počest jeden ze svých nejlepších obrazů – Nevěsta větru.

Pocit nenaplněné touhy byl po čase natolik silný, že se Kokoschka rozhodl pro netradiční řešení. V červenci 1918 oslovil mnichovskou výrobkyni panenek Hermine Moosovou a poprosil ji, aby mu na motivy Mahlerové vytvořila pannu v životní velikosti. Předlohou jí měly být jeho podrobné kresby a skici.

Thumbnail # Osamělá pacientka blázince si vyrobila panáka. Později ji nejspíš zabili nacisti
Mohlo by Vás zajímat:

Osamělá pacientka blázince si vyrobila panáka. Později ji nejspíš zabili nacisti

„Pokud budete schopná splnit tento úkol, oklamat mě kouzlem, že když ji uvidím nebo se jí dotknu, budu si představovat, že mám před sebou ženu svých snů, potom, slečno Moosová, budu věčně zavázán vašim tvůrčím schopnostem a vaší ženské vnímavosti, jak jste si již mohla vyvodit z diskuze, kterou jsme spolu vedli,“ napsal jí v dopise. Mezi jeho požadavky mimo jiné patřilo, aby panna měla otevřená ústa a uvnitř zuby a jazyk.

Výslednou figuru obdržel v první polovině dalšího roku a bohužel nebyl příliš spokojený. Konečné dílo bylo vcelku neforemné a na reálném dojmu nepřidávala ani látka podobná koberci, která nahrazovala kůži. Přesto dal Kokoschka do oběhu historku, že žije doma s opravdovou ženou. Aby mu lidé věřili, objednával si například kočár pro dva nebo soukromý box v opeře. Lze si asi i lehce domyslet, co s ní asi prováděl doma…

Ani sebelepší umělá panna ale nikdy nemohla nahradit skutečnou Almu, a proto ho po několika měsících přestala bavit. Rozloučil se s ní jedné noci, když se se skupinkou dalších umělců opil. Pannu kromě jiného polili červeným vínem a utrhli jí hlavu. Policisté, kteří ji dalšího dne našli, si zprvu mysleli, že se jedná o oběť hrůzného zločinu. Sám Kokoschka to později okomentoval slovy: „Byla to noc, kdy jsem zabil Almu.“

Další články

Zavří­t reklamu