válkaČeskoslovenskoobjevy

Lak na nehty se používal už před 5000 lety. Nehty si lakovali i muži

Lak na nehty se používal už před 5000 lety. Nehty si lakovali i muži
Zdroj: ancientpages.com

Barvení nehtů není vynálezem moderní doby, jak bychom si mohli myslet. Už staří Egypťané si nehty barvili henou, ale za skutečné vynálezce dekorativního laku na nehty dnes vědci považují Číňany. Ti se už před 3000 lety pokoušeli smícháním přírodních ingrediencí vytvořit něco na způsob laku na nehtu. Mít barevné nehty ovšem nebylo ve starověku znakem marnivosti, jako spíše sociálního statusu. A nutno dodat, že nehty si zdaleka nebarvily jen ženy.

Yvonne Pokorná 26. února 2018

Dekorativní lak na nehty vznikl již 3000 let před naším letopočtem. Vytvořili ho staří Číňané a obsahoval včelí vosk, želatinu, arabskou gumu, vaječné bílky. Obarvoval se lístky z růže a orchideje. K dosažení odpovídajícího efektu takovýto nátěr se nechal na nehtech působit i několik hodin.

Během dynastie Čou (od 12. století do roku 771 př. n. l.) se do laku přidávalo zlato a stříbro a nosili ho členové královské rodiny. Za dynastie Ming (1368–1644) se staly znakem vysokého společenského postavení černě a červeně namalované nehty. V Číně platilo, že kdyby si někdo z nižších vrstev nalakoval nehty královskou barvou, postihl by ho trest smrti.

Někteří ovšem tvrdí, že barvení nehtů má svůj původ ve staré Indii.

Někteří ovšem tvrdí, že barvení nehtů má svůj původ ve staré Indii.

Také ve starém Egyptě indikovala barva nehtů společenský status. Pouze vysoce postavené ženy si mohly dovolit používat výrazné barvy. Ty méně urozené se musely spokojit se světlými odstíny. Běda, kdyby si některá z nich odvážila vzít na sebe barvy, které příslušely jen králi nebo královně!

O královně Nefertiti je známo, že si nehty na rukou i na nohou zdobila rubínovou barvou, zatímco Kleopatra měla v oblibě karmínovou červeň.

Zato manželka římského císaře Nerona Poppaea Sabina používala k obarvení nehtů dračí krev (čistý kapalný latex z peruánské rostliny Croton lechleri) smíchanou s jehněčím tukem.

Královna Nefertiti, jejíž jméno se stalo synonymem ženské krásy, si nehty rovněž krášlila.

Královna Nefertiti, jejíž jméno se stalo synonymem ženské krásy, si nehty rovněž krášlila.

Nehty si ovšem barvili i muži. Nepovažovalo se to tehdy za znak zženštilosti. Vždyť i egyptští, babylonští i římští bojovníci trávili několik hodin před bitvou úpravou vlasů i barvením nehtů, které měly stejný barevný odstín jako barva jejich rtěnky.

Hena se k barvení nehtů používala až do středověku. V 17. století ji dámy z Orientu nahradily jinou technikou. Do nehtového lůžka si vpichovaly organická barviva, takže jim rostly nehty už barevné.

Díky Ritě Hayworthové se červeně namalované dlouhé nehty dostaly do módy a byly považovány za nesmírně sexy.

Díky Ritě Hayworthové se červeně namalované dlouhé nehty dostaly do módy a byly považovány za nesmírně sexy.

Lak na nehty, jak ho známe dnes, vznikl v roce 1920. Jeho stvořitelkou byla Francouzka Michelle Menardová, která se inspirovala vznikem automobilového laku. Brzy se její vynález dostal do Hollywoodu, kde mu k popularitě i masovému rozšíření vydatně pomohla herečka Rita Hayworthová. Tento sexy symbol 40. let si potrpěl na krásně upravené, dlouhé a rudě namalované nehty. Miliony žen ji začaly napodobovat, co na tom, že tehdejší lak jim ničil nehty!

Zatímco v minulosti lak na nehty sloužil pouze ke zkrášlování, dnes dokáže i podporovat zdraví nehtů.

Lak na nehty. Ilustrační foto.

Lak na nehty. Ilustrační foto.

Složení laku na nehty
I když neexistuje žádný vzorec pro lak na nehty, většinou obsahují stejné složky jako pryskyřice, změkčovadlo, rozpouštědlo a barviva. Hlavní složkou laku na nehty je nitrocelulóza (dusičnan celulózy). Nitrocelulóza je vysoce hořlavý materiál, který se používá při výrobě dynamitu. Vytváří ochranný film, který drží pohromadě jiné látky. Sama o sobě je nitrocelulóza křehká a špatně se přichycuje na nehtech, proto jsou zapotřebí i další látky.Další články

Zavří­t reklamu