válkaČeskoslovenskoobjevy

Lahve Heinekenu byly kdysi hranaté, fungovaly jako cihly

Lahve Heinekenu byly kdysi hranaté, fungovaly jako cihly
Zdroj: smithsonianmag.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Spojit alkohol a architekturu, to chce velkou dávku fantazie a kreativity. Přesně těmito vlastnostmi disponoval šéf pivovaru Heineken. Firma začala vyrábět lahve s opravdu netypickým hranatým tvarem, které měly sloužit jako cihly v chudých zemích. Bohužel zůstalo jen u prototypu.

Tomáš Chalupa 25. června 2020

Alfred Heineken, od roku 1942 předseda výkonného výboru společnosti Heineken, se v roce 1962 procházel po plážích v karibském ostrově Curacao. Zjistil, že neujde ani pár metrů, aby nezakopl o pohozenou lahev od piva Heineken. Mohl mít radost, že se jeho pivo tak dobře prodává, ale neměl. Byl překvapen, že z piva je takové množství odpadu a že ho není na ostrově kam vyhodit. Koše na odpad prostě chyběly.

Napadl ho geniální nápad, jak využít lahve a ještě pomoci místním lidem. Co kdyby lahve měly tvar jako cihly? Lidé by je nezahazovali, ale stavěli z nich domy. Heineken najal architekta Johna Habrakena, aby mu vyprojektoval skleněnou cihlu, ve které by se prodávalo pivo. Výsledkem byl vůbec první obal, u kterého se myslelo na jeho sekundární použití. Do té doby byl tento přístup naprosto nevídaný, obal se prostě vyhazoval.

Než byly finalizovány dva typy lahví, byla vyzkoušena celá řada prototypů, které se ukázaly být nefunkčními. Buď se z nich nedalo pít, nebo stavět. Přestože se tento typ lahví nikdy nedostal na trh, vedle Heinkenovy vily v Noorwijku vyrostl prototyp skleněného domu z pivních lahví, čímž se potvrdila jejich funkčnost jakožto stavebního materiálu. Bohužel sériová výroba nebyla nikdy zahájena a celý nápad nakonec spadl pod stůl.

Francouzská firma Petit Romains v roce 2008 představila prototyp další netradiční lahve nazvané Heineken Cube. Čtveratá kostka nemá sloužit ke stavbě domů, ale má být pouze skladnější a šetřit místo ve skladech. I ta je ale stále jen ve fázi prototypu. Jediný, kdo uspěl se sériovou výrobou pivních lahví ve tvaru cihel, byla společnost EM1UM, která je vyrábí v Argentině. Za tyto inovativní lahve získala už několik cen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu