válkaČeskoslovenskoobjevy

Lady Gaga: takhle se válela po piánu, když ještě byla obyčejnou servírkou

Lady Gaga: takhle se válela po piánu, když ještě byla obyčejnou servírkou
Zdroj: tracara.com

Ještě tři roky zbývají, než vydá svoji průlomovou desku The Fame, která ji proslaví po celém světě. Je léto roku 2005 a Stefani Germanotta si přivydělává jako servírka v newyorské restauraci West Village. Současně s ní tam dělá barmanku 24letá polská emigrantka Malgorzata Saniewska, přezdívaná Maggie.

blondie 14. října 2014

Ty dvě se spolu skamarádí. Zatímco 19letá hnědovláska s italskými rysy i kořeny sní o kariéře zpěvačky, Saniewska touží stát se fotografkou. A z těchto snů se zrodí společný projekt a vlastně i první propagační fotky artpopové královny jménem Lady Gaga.

„Byla to ta nejmilejší holka, jakou jsem kdy poznala, tak upřímná,“ rozplývá se samou chválou polská amatérská fotografka. „Věnovala mi cédéčko se svým prvním singlem. Byla jsem jím unešená,“ pokračuje dál nadšeně.

Tou dobou už se Lady Gaga plně věnuje hudební kariéře, kvůli níž dokonce opustila prestižní uměleckou školu New York University’s Tisch Scholl of Arts, kam ji jen jako jednu z 20 studentů přijali už v 17 letech. Hraje na klavír, piluje zpěv, skládá písně. V jednu dobu bere dokonce tři brigády, aby se uživila.

Meggie jí jednoho dne navrhne, že s ní udělá fotky, a Gaga na to okamžitě kývne. Neměla nejmenšího tušení, že se chystá právě zvěčnit budoucí královnu popu a nejvlivnější ženu planety.

Jely spolu do bytu zpěvaččiných rodičů ve čtvrti Upper East Side na Manhattanu. „Dům byl prázdný, byly jsme tam jen my dvě,“ vzpomínala Maggie.

Focení mělo volný průběh, holky neměly žádný plán ani vizi. Gaga se jen nalíčila, oblékla si krátké sexy šaty s výstřihem a zamířila do obýváku, kde u okna stálo piano. Posadila se na ně a jako zkušená modelka zaujímala všelijak dráždivé pózy.

„Nepoužívala jsem žádná světla, stativ, nic speciálního,“ přiznala se polská fotografka, která v té době neměla za sebou žádné fotografické školení. Přesto napráskala okolo dvou set snímků, z nichž pak vybrala ty nejlepší, uložila na cédéčko a věnovala je své první modelce. Lady Gaga měla z fotek radost a pár jich dokonce použila ve svých propagačních materiálech.

Když se o pár let později stala z Lady Gaga mezinárodní superstar, její někdejší kolegyně z restaurace ji v jejích nezvyklých účesech zprvu vůbec nepoznala, protože si ji pamatovala jako dlouhovlasou brunetu.

Ale ani později, kdy popularita zpěvačky dál rostla, ležely fotky u Malgorzaty doma v šuplíku. Odvahu je zveřejnit našla mladá Polka, až když se svou exkolegyní z baru nečekaně srazila na Manhattenu. „Víš, že to bylo moje první focení?“ připomenula jí fotky Lady Gaga. Stály spolu na chodníku dobrých 15 minut a měly si i po letech co říct. „Nezapomněla na mě, pamatovala si i mé jméno. V mých očích zůstala stejná,“ řekla polská fotografka, která doufá, že její fotky ukáží popovou hvězdu v poněkud jiném, méně známém úhlu.

Malgorzata Saniewska, autorka fotografií

Malgorzata Saniewska, autorka fotografií

Další články

Zavří­t reklamu