Labská bouda vyvolává již několik let diskuse. Někteří by tento betonový kolos z dob socialismu nejraději zbourali, ale hotel v nejbližších dvou letech čeká nákladná přestavba.

Labská bouda vyvolává již několik let diskuse. Někteří by tento betonový kolos z dob socialismu nejraději zbourali, ale hotel v nejbližších dvou letech čeká nákladná přestavba. | zdroj: profimedia


Labská bouda shořela před 53 lety. Nahradil ji betonový kolos

TÉMATA: hotel | krkonoše | architektura | labská bouda

user-avatar

Václav Pokorný

15. 11. 2018 | 10:00

Před více než půlstoletím lehla Labská bouda popelem. Když na jejím místě v roce 1975 soudruzi otevřeli devítipatrový hotel, milovníci Krkonoš jen nevěřícně kroutili hlavou nad nevkusným betonovým monstrem.

Historie místa, na kterém dnes stojí hotel Labská bouda, se začal psát v roce 1830, kdy zde podnikavá žena, zvaná die Blasse (stará Blažková) vystavěla první jednoduchý přístřešek z kamenů, roští a kůry a kolemjdoucím prodávala kozí sýr, mléko, chleba, ale také kořalku.

Pozdější majitelé Devátové a Šírové z Rokytnice rozšířili primitivní budovu tak, aby sloužila i k ubytování.

V letech 1878–1879 ji nový majitel hrabě Jan Harrach přestavěl a dalšími přístavbami ji zvětšoval ještě v následujících letech. V roce 1904 zde zřídil první přírodní rezervaci v Krkonoších.

Labská bouda byla oblíbeným místem a návštěvníkům nabízela vlastní chléb a řadu krkonošských specialit. Od roku 1934 byl nájemcem Bedřich Hloušek, významný milovník hor a vlastenec, jehož život skončil po zatčení gestapem.

Původní budova Labské boudy sloužila až do roku 1965, kdy neopatrností řemeslníka při práci s letlampou došlo k požáru a celá budova lehla popelem.

O deset let později, 15. listopadu 1975, byla na tomto místě otevřena nová Labská bouda. Soudruzi ji postavili v duchu socialistického realismu, a devítipatrová železobetonová budova připomíná spíše kolos. Její vzezření a velikost tak významně narušila přírodní krajinný ráz krkonošské rezervace. O její popularitě vypovídá i anketa čtenářů iDNES.cz, kteří dvakrát zvolili Labskou boudu za jednu z největších hrůz Krkonoš i celého kraje.

Před několika lety se dokonce na Správě Krkonošského národního parku zrodil nápad, že by bylo nejlepší, kdyby hotel koupil od soukromého majitele stát a zboural ho. Vedení KRNAPu tehdy usoudilo, že robustní stavba narušuje krajinný ráz chráněného území a že se do první zóny národního parku nehodí. Tehdejší ministerstvo životního prostředí však několik desítek milionů dát nechtělo a správa parku od záměru budovu zbourat nakonec ustoupila.

Novou šancí pro devítipodlažní betonové monstrum z pera architekta Zdeňka Říháka je tak postupná rekonstrukce.

Dnešní provozovatelé  Labské boudy společnost AEZZ chystají zásadní přestavbu a jedna z variant počítá i s obložením betonové fasády dřevem. Tato nákladná rekonstrukce se plánuje do roku 2020. Pak by upravená bouda měla vyhovovat současným nárokům turistů a bude i co nejvíce ekologicky neutrální.

 

user-avatar

Václav Pokorný

15. 11. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu