válkaČeskoslovenskoobjevy

Kvůli stavbě silnice se musel vystěhovat. Muž si dům raději přesunul o pár metrů dál

Kvůli stavbě silnice se musel vystěhovat. Muž si dům raději přesunul o pár metrů dál
Zdroj: odditycentral.com

Třípatrový dům v čínském městě Čou-si dostavil farmář Kao I-pching v roce 2014. S rodinou v něm bydlel pouhý rok a půl, když přišlo nařízení, že se musí vystěhovat. Kvůli stavbě silnice měla být novostavba zbourána.

Simona Knotkova 7. června 2018

Vláda nabídla rodině farmáře finanční kompenzaci, která ovšem nepřesáhla celkové náklady na stavbu. Muži by také nikdo nevrátil ztracené roky, během kterých vysněný dům vlastními silami stavěl. I-pching se proto rozhodl pro jiné řešení.

Po doporučení známého kontaktoval čínskou firmu specializující se na přesuny domů na krátké vzdálenosti. I když ani to neměla být levná záležitost, pro I-pchinga to bylo stále schůdnější řešení, než kdyby se celý dům měl zbourat.

„I kdybych za stěhování dal více jak 400 tisíc juanů (cca 1,3 milionu korun, pozn. red.), pořád by mi to stálo za to. Stačí když uvážíme ušetřený čas za stavbu dalšího domu,“ sdělil muž čínským novinářům.

Na první pohled neuskutečnitelná vize započala v září loňského roku. Tým zkušených konstruktérů pečlivě naplánoval přesun tisícitunové stavby o čtyřicet metrů dál. Dopomoci jim k tomu měla až tisícovka dřevěných pražců, které byly zabudovány pod dům. Následně bylo v plánu dům odtáhnout pomocí silných lan a navijáků. Celý proces trval měsíc a půl. Nakonec se ale vše zdařilo a riziko zbourání milovaného domu bylo zažehnáno.

Pohled na přesouvací práce

Pohled na přesouvací práce

I-pching si ve výsledku dokonce přišel na peníze. Od vlády dostal jako kompenzaci 2,3 miliony korun, z čehož zaplatil „pouhých“ 765 tisíc stěhovací společnosti a 382 tisíc vydal za renovaci poškozeného základu.

Ne všichni ale sdílí jeho nadšení. Podle mnoha skeptiků přesun oslabil strukturu domu. Toto poškození se může projevit teprve časem, třeba v podobě prasklin na zdi. I-pching je však jiného názoru a tvrdí, že přestěhování naopak stavbě přispělo. Díky opravenému základu je konstrukce nyní masivnější. Za tři měsíce bydlení ani nezaznamenal žádné projevy poškození.

O něco jiný příběh už potkal dům souseda. V jeho případě by se musela stavba přestěhovat o 120 metrů, což by se mu v konečném důsledku finančně nevyplatilo. S rodinou proto převzal kompenzace a dům si nechal zbořit.

Další články

Zavří­t reklamu