Pianista byl Brodyho životní role. Kvůli důkladné přípravě málem i poslední.

Pianista byl Brodyho životní role. Kvůli důkladné přípravě málem i poslední. | zdroj: news.bbc.co.uk


Kvůli Pianistovi šel Adrien Brody do extrémů. Drasticky zhubl a málem zešílel

TÉMATA: film | herci | holocaust | druhá světová válka | židé

user-avatar

Simona Knotková

5. 06. 2019 | 13:00

Před šestnácti lety vstoupil do českých kin nejzdařilejší počin Romana Polanského Pianista. Postavu židovského muzikanta Wladyslawa Szpilmana si v něm zahrál v té době ještě nepříliš známý Adrien Brody. Role, která mu později vysloužila Oscara, ho ale málem připravila o duševní i fyzické zdraví.

Jak se co nejlépe vžít do postavy nadaného pianisty, který za války přišel o celou rodinu, byl nucen ukrývat se a jeho život závisel na pomoci ostatních? Tehdy osmadvacetiletý Adrien Brody měl jasno – sám musí o všechno přijít a v ústraní se oddávat asketickému životu.

"Vzdal jsem se svého bytu, prodal jsem auto, odpojil se od telefonu a odešel jsem. S dvěma batohy a klávesami jsem se přestěhoval do Evropy," vyprávěl po natáčení herec.

Předlohou mu byl skutečný osud polského žida Wladyslawa Szpilmana, který žil s rodiči a třemi sourozenci ve Varšavě a živil se jako hudebník. S nástupem nacismu byl nucen přesunout se do ghetta. To nejhorší mělo ale teprve přijít. Jako jediný z rodiny unikl transportu do vyhlazovacího tábora v Treblince a následně putoval z úkrytu do úkrytu. Když byl na konci války odtržený od pomoci známých, nastal boj s ukrutným hladem.

Skutečný Władysław Szpilman.

Také v tomto bodě zašel Brody do extrémů a kvůli drastické dietě vážil v nejnižším bodě váhy pouhých 58 kilogramů. Jak vzpomínal, jeho život se tehdy scvrkl na hodiny klavíru, učení se správného přízvuku, zkoušky a myšlenky o jídle. "Prázdnotu, jaká přichází s hladověním, jsem dosud nikdy nezažil. Nikdy bych to nedokázal zahrát, kdybych nevěděl, jaké to je. Za svého života jsem zažil ztrátu i smutek, ale nikdy jsem neznal takové zoufalství, jako když máte hlad."

Není ostatně tajemstvím, že hercova příprava spočívala i v kopačkách pro přítelkyni. Samota, tvrdá práce, hlad – to všechno mu začalo brzy lézt na mozek a on měl strach, že se kvůli přílišnému ztotožnění se s rolí nakonec zblázní.

"Byl jsem opuštěný a všechno mi chybělo, ale díky tomu jsem se dokázal vpravit do postavy. Chtěl jsem něco zažít, cítit tu cestu a to se mi podařilo. Občas byly ale chvíle, kdy jsem si říkal, že se mi už nikdy nevrátí zdravý rozum. Nedocházelo mi, jak dalece jsem to nechal zajít. Trvalo mi pak asi ještě půlroku, než se všechno vrátilo do normálu."

Adrien Brody se soškou Oscara na 85. předávání cen Akademie.

Všechno špatné bylo nakonec pro něco dobré. Ve snímku podal nejenom jeden z nejlepších hereckých výkonů současné kinematografie, ale zároveň si z oscarového klání odnesl sošku vítěze. Ve svých 29 letech se tak stal nejmladším oceněným mužským hercem za hlavní roli.

Dosud mu toto prvenství nikdo nedokázal vzít.

user-avatar

Simona Knotková

5. 06. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu