Přibrali jste během karantény kila? Šestadvacetiletý muž z epicentra koronaviru nabral rovnou metrák a dostal se do nebezpečného ohrožení života.
Muž z čínského Wu-Chanu, uváděný médii pod křestním jménem Čou, měl kila navíc ještě před koronavirovou epidemií a povinnou karanténou pro občany čínského města. Na vině byla genetická porucha a abnormální funkce endokrinních žláz. Alespoň zdánlivou „kondici“ se mu dařilo udržovat díky pravidelnému pohybu a práci v kavárně. Všechno skončilo na začátku letošního roku, kdy bylo obyvatelům Wu-Chanu přikázáno zůstat v sociální izolaci.
Čou se na pět měsíců zavřel doma, kde pohyb omezil na nulu a neustálým pojídáním v karanténní nudě zvýšil příjem kalorií. Když k tomu připočteme jeho zdravotní predispozice, výsledek asi nikoho nepřekvapí. Během karantény muž nabral přes metrák tuku a na začátku června vážil více než 279 kilogramů. V takovém stavu už nebyl schopný normálně se pohybovat ani spát. Po dvoudenní absenci spánku se zoufalý Čou konečně obrátil na lékaře z Wuchanské univerzitní nemocnice a požádal je o pomoc.
Šokovaný personál muže ihned přemístil na jednotku intenzivní péče, kde se ho pokoušel dostat mimo ohrožení života. Vyšetření ukazovala na selhávající srdce a respirační dysfunkci. Další testy, jako například EEG nebo vyšetření krevního tlaku, nebylo možné kvůli morbidní obezitě provést. Přesto se zdravotnickému týmu po deseti dnech podařilo zachránit Čou z toho nejhoršího. Vyhráno ale zdaleka nemá. Aby mu mohl být proveden gastrický bypass (operace na zmenšení žaludku), musí zhubnout nejméně dvě desítky nabraných kil. I tak se bude jednat o riskantní zákrok, ale jiné východisko v jeho situaci není.
„Můžeme jen doufat, že se nám díky nařízené dietě, odpočinku a dalším metodám podaří v řádu tří měsíců redukovat hmotnost těla o více než 22 kilogramů, a významně tak snížíme riziko operace,“ sdělila doktorka Li Čen, zástupkyně ředitele z Centra obezity a metabolické chirurgie na wuchanské univerzitě.