válkaČeskoslovenskoobjevy

Kvůli barvě kůže jí nechtěli dovolit zpívat. Za Ellu Fitzgerald se neohroženě postavila Marilyn Monroe

Kvůli barvě kůže jí nechtěli dovolit zpívat. Za Ellu Fitzgerald se neohroženě postavila Marilyn Monroe
Zdroj: thevintagenews.com

Marilyn Monroe milovala hudbu Elly Fitzgerald. Byla to také ona, kdo sehrál významnou roli v kariéře této jazzové zpěvačky.

Simona Knotkova 6. března 2020

Za svůj život napsala a nazpívala stovky písní, stala se držitelkou několika prestižních cen a svět ji dodnes zná jako První dámu písně či Královnu jazzu. Začátky Elly Fitzgerald ale rozhodně nebyly snadné. Dle tehdejší xenofobní americké společnosti se totiž narodila se „špatnou“ barvou kůže. Ani obří talent nezabránil diskriminaci, s níž se zpěvačka musela pravidelně potýkat. Nerovné sociální podmínky pociťovala zejména v jižanských státech, kde od 70. let 19. století platily Zákony Jima Crowa o rasové segregaci.

I mimo tuto oblast se Afroameričané setkávali s omezeními, která se týkala pouze černošských umělců. Vystupovat kupříkladu mohli pouze v menších klubech a barech, kam se ještě museli většinou pokoutně dostávat zadními vchody.

Norman Granz, nejúspěšnější manažer jazzových hvězd v historii. Zdroj: npr.org

Norman Granz, nejúspěšnější manažer jazzových hvězd v historii. Zdroj: npr.org

Proti takovému zacházení rázně vystupoval její manažer Norman Granz, který se pro afroamerické hudebníky snažil vyjednávat nejenom lepší podmínky, ale také trval na rasově namíchaném publiku. Když Fitzgerald bylo jednou opět zakázáno vystupovat v jednom podniku, pomocnou ruku našla ale také na méně očekávaném místě.

Mocambo byl populární noční klub na hollywoodském Sunset Boulevard, které navštěvovaly ty největší hvězdy filmového průmyslu. Clark Gable, Humphrey Bogart, Elizabeth Taylor, Grace Kelly, Errol Flynn či Marilyn Monroe – ty všechny a mnohé další jste tam mohli často potkat. Právě posledně jmenovaná se zasloužila o to, že zde mohla 15. března 1955 Ella Fitzgerald poprvé vystoupit. Nebylo ostatně tajemstvím, že herečka byla její velkou fanynkou. Podle jejích nahrávek dokonce trénovala svůj vlastní zpěv.

Pohled na dnes již zaniklý noční klub Mocambo. Zdroj: hpoliver.com

Pohled na dnes již zaniklý noční klub Mocambo. Zdroj: hpoliver.com

Stačil jeden telefonát majiteli klubu a Fitzgerald byla na programu.

„Marilyn Monroe toho hodně dlužím. Osobně zavolala majiteli Mocamba a řekla mu, že chce, aby mě ihned napsal do programu, že bude pak každou noc sedět u předního stolu. Řekla mu – a to byla díky jejímu statusu superhvězdy pravda –, že tisk se z toho zblázní. Majitel na to kývl a ona pak byla skutečně tam, každou noc u předního stolu. Tisk byl z toho na nohou. Po této události jsem už nikdy nemusela znovu hrát v malém jazzovém klubu. Byla to neobvyklá žena, předběhla svou dobu, a ani o tom nevěděla,“ rozpovídala se hudebnice v roce 1972, když poskytovala rozhovor magazínu Ms.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu