válkaČeskoslovenskoobjevy

Květiny v šatníku slavných žen: ikony elegance, ženskosti a něhy

Květiny v šatníku slavných žen: ikony elegance, ženskosti a něhy
Zdroj: Harper's Bazaar
+ 24 fotek+ 25 fotek

Módní sezóny přicházejí a odcházejí a květované šaty zažívají své dobré i horší časy, ale zůstávají nadčasovým prvkem ženského odívání už od počátku 20. století. U žen, které je nosí, umocňují jejich eleganci, ženskost a něhu. V květovaných šatech je prostě těžké být tvrdou, agresivní a neústupnou. V případě, že halí pěkně tvarovanou postavičku, mohou působit i přitažlivěji než nahé tělo Brigitte Bardotové v otevřeném sporťáku.

blondie 5. srpna 2020

Od nepaměti ženy využívaly květiny k umocnění vlastního půvabu, a to nejen ty živé. Květinové ozdoby si dávaly do vlasů, připínaly ve formě brože na šaty, zdobily si jimi klobouky, které v dobách rokoka či belle époque připomínaly rozkvetlé louky, skleníky a zahrady.

V kultuře Dálného východu a Asie se tištěné květované vzory těší oblibě už stovky let, ty nejstarší jsou doloženy z doby před naším letopočtem v Číně. V západní kultuře se však rozšířily mnohem později, až po odstartování průmyslové revoluce a s rozvojem chemie, která dala vzniknout umělým textilním látkám, jako třeba mnohem levnějšímu a nemačkavému umělému hedvábí. Na něj se pak začaly tisknout různé vzory. Tištěné hedvábí se stalo ve 20. letech velmi žádaným artiklem, neboť střihy a linie šatů se podstatně zjednodušily, čímž měly méně švů, které by narušovaly vzory. Na volných a splývavých šatech mohly velké květované vzory lépe vyniknout.

V polovině 30. let obliba vzorovaných, hlavně květovaných látek vrcholila. Reklamu jim dělaly nejslavnější prvorepublikové české herečky jako Lída Baarová a Adina Mandlová. Druhá světová válka květům ani ženské něze nepřála, ale s 50. léty se do módy opět vrátila ženskost a s ní i květované vzory. Oblíbily si je herečky Sophie Lorenová, Audrey Hepburnová, Grace Kellyová i Marylin Monroe. O dekádu později pak spustili exotickou květinovou revoluci nevázání hippies.

Květiny byly a budou oblíbeným motivem dámských oděvů – ženy v nich působí svěže a jakoby mladší. Možná je to tím, že si je silně spojujeme s obdobím jara a léta. A stejně jako v přírodě květy načas mizí, aby se zjara znovu objevily v plné své kráse, to stejné se s nimi děje i v módě. Krajky, výšivky, vytkávané i tištěné vzory s květinovými motivy se do módy opakovaně vrací a v různých variacích provázejí ženské oděvy do současnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu