válkaČeskoslovenskoobjevy

Květa Fialová: Český sexy symbol nesnášel sex. Mohli za to sovětští vojáci

Květa Fialová: Český sexy symbol nesnášel sex. Mohli za to sovětští vojáci
Zdroj: zeohealer.blogspot.com

Květa Fialová (1929-2017) byla ve své době považována za českou Elizabeth Taylorovou. Na rozdíl od americké hvězdy se však česká herečka mužům a sexu obloukem vyhýbala. Hrála sice postavy krásných osudových žen, jimž chlapi leží u nohou, a dokonce odehrála i pár choulostivých milostných scén, ale v osobním životě před mužskými prchala. Přesto se však zamilovávala i vdávala, jenže její vztahy byly jiné, takové zvláštní.

blondie 26. září 2017
Květa Fialová v dívčím věku

Květa Fialová v dívčím věku

Bylo jí patnáct let, když u ní v noci v pokoji stáli dva vojáci a drželi jí revolver u hlavy. Dali jí na vybranou, buď se jim poddá, nebo zemře. K smrti vyděšená dívka se nebránila. Vystřídali se na ní oba dva. Bylo to její první intimní setkání s muži, do té doby sex ani fyzické něžnosti nepoznala. Tato událost ji navždy poznamenala. Bála se mužů a děsila se pohlavního aktu. Přitom po lásce v skrytu duše toužila. Tahle touha ji později hnala do náručí dalších mužů, jenže další intimní zkušenosti jen znásobovaly její zklamání a odpor.

Ve filmu Fantom Morrisvillu si Květa Fialová s prvorepublikovým svůdcem žen Oldřichem Novým (1966)

Ve filmu Fantom Morrisvillu si Květa Fialová s prvorepublikovým svůdcem žen Oldřichem Novým (1966)

Když jí bylo 21, provdala se za dramaturga divadla v Českých Budějovicích Jiřího Joska. „Bylo to příšerné,“ hodnotí své první manželství. Manžel totiž po ní chtěl noc co noc sexuální radovánky. „Pokud vás tyhle záležitosti baví, je to něco jiného, ale když vás nebaví, je to příšerné,“ svěřila se. Před manželskými povinnostmi raději utekla na hřbitov do márnice, peníze na nájem totiž neměla. „Než bych žila s živým chlapem, tak jsem raději volila tenhle přístřešek,“ vysvětlovala. „Ti mrtví, co tam kdysi bydleli, byli úplné nic proti tomuhle,“ dodala.

V komedii režiséra Václava Vorlíčka Konec agenta W4C si zahrála špionku Alici

V komedii režiséra Václava Vorlíčka Konec agenta W4C si zahrála špionku Alici

Netrvalo však dlouho a v kolínském divadle se herečka vášnivě zamilovala do svého kolegy Gustava Opočenského. Byl skvělým hercem, jenže hrozně pil. Kvůli své vášni připravil Květu Fialovou i její maminku o peníze, šperky i střechu nad hlavou. Po třech měsících herečka utekla na Slovensko do Martina, kde získala v divadle angažmá. „Každá ženská je tak trochu blbá,“ vysvětluje důvody, proč si s hercem vůbec něco začala. „Jsme takové samaritánky, věříme, že můžeme mužský zachránit.“ Zároveň přiznává, že se do mužů ráda zamilovávala.

S Josefem Bekem ve filmu Den sedmý – osmá noc (1969)

S Josefem Bekem ve filmu Den sedmý – osmá noc (1969)

„Pokud je to na bázi takové něžnosti, jako se zvířátky, že se čumáčkujeme, že se držíme za ruce, hladíme, objímáme, tak je to fajn,“ říká. Zamilovanost ji však pokaždé opustila, když chtěl její partner po ní víc než jen něhu. „Na konci vyvrcholení, kdy ten chlap začne mít absolutně dementní výraz, najednou pomine všecko, jakákoli poezie, vypadá jak idiot,“ popisuje herečka své pocity z kopulujících mužů. Tvrdí, že se svým druhým manželem, režisérem Pavlem Hášou spala jen kvůli početí jejich dcery. Vydržela s ním ve svazku až do jeho smrti v roce 2008 jen proto, že ji toleroval, měl pro ni pochopení, nic si nevynucoval, v ničem ji neomezoval. „Celých 52 let se obětoval,“ připouští.

V erotické scéně z filmu Den sedmý – osmá noc režiséra Evalda Schorma

V erotické scéně z filmu Den sedmý – osmá noc režiséra Evalda Schorma

Teď je v 85 letech znovu zamilovaná do svého o 45 let mladšího kolegy Josefa Kubáníka. Říká, že konečně zažívá lásku, po které vždycky toužila. Lásku bez sexu. Její partner je totiž gay a má i dlouholetého homosexuálního partnera. Květě Fialové tak poskytuje jen čistě duševní lásku. Píšou si esemesky, několikrát denně si telefonují, drží se za ruce… „Je nádherné, že mohu na konci svého života prožívat lásku v této formě,“ rozplývá se herečka.

Květa Fialová se svou poslední velkou láskou - 40letým hercem Josefem Kubáníkem

Květa Fialová se svou poslední velkou láskou – 40letým hercem Josefem Kubáníkem

Květa Fialová je v Česku jedinou ženou, která o svém traumatizujícím zážitku z konce války dokázala otevřeně promluvit, byť se jí to neříkalo dvakrát lehce. Dodnes se o těchto věcech u nás příliš nemluví a na rozdíl od sousedních zemí, třeba Německa, nebyly tyto případy řádně zdokumentovány. Odhaduje se, že během osvobozování bylo v celém Česku znásilněno asi 20 tisíc žen. Zdravotní dokumentace žen, které navštívily po incidentu lékaře, byla skartována. Navíc zdaleka ne všechny se k lékaři tenkrát odebraly. Historici tak vycházejí ze zpráv zahraničních pozorovatelů. Sám britský premiér Winston Churchill obdržel o situaci v Československu dne 16. května 1945 tuto zprávu.: „Chování kozáckých jednotek je nanejvýš arogantní. A přicházejí obvyklé zprávy o případech znásilnění a loupení.“

Před rudoarmějci mnohé ženy prchaly do lesa, nebo se schovávaly do sklepů.

Před rudoarmějci mnohé ženy prchaly do lesa, nebo se schovávaly do sklepů.

Nejhorší byli právě vojáci maršála Malinovského, kteří pocházeli z asijského vnitrozemí Ruska. Na tyhle měla smůlu i Květa Fialová. Když se další den se svou příhodou svěřila rodičům, viděla poprvé plakat svého jinak tvrdého otce, bývalého ruského legionáře. Vzal ji ihned k lékaři na vyšetření. Jejímu traumatu neulehčilo, ba naopak ještě přitížilo to, že oba vojáci byli před celým plukem i před ní samotnou zastřeleni.

Květa Fialová ve filmu Den sedmý – osmá noc

Květa Fialová ve filmu Den sedmý – osmá noc

Ironií osudu je, že Květa Fialová na začátku války, když jí bylo deset let, napsala dopis Adolfu Hitlerovi. Uměla tenkrát už trochu německy, a tak se ho zeptala – pod tíhou obav – zda má také rád české děti. K jejímu překvapení jí od německého diktátora přišla odpověď zalepená v obálce s hákovým křížem. Hitler jí odepsal, že české děti má také rád, a k dopisu přiložil svoji podepsanou fotografii.

Jenže válka, kterou posléze rozpoutal, si své oběti nevybírá. Postihuje nejen muže, ale i ženy a děti. Z lidí dělá bestie. Květě Fialové válka zasadila ránu sice až na samém jejím konci, ale následky si herečka nesla po celý svůj život.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu