válkaČeskoslovenskoobjevy

Kurtizánu Coru Pearl nosili nahou na stříbrném podnose

Kurtizánu Coru Pearl nosili nahou na stříbrném podnose
Zdroj: Wikimedia Commons

Cora Pearl byla jednou z nejznámějších francouzských kurtizán 19. století. Věhlasná krasavice poblouznila mnoho mužů a stala se jednou z ústředních postav nočního života Paříže.

Tomáš Chalupa 21. února 2021

Cora Pearl začínala jako mnoho jiných na ulici. Pouličních šlapek byla v době druhého císařství plná Paříž, ale Cora měla štěstí na klienty. Jedním z nich byl Monssineur Rubisse. Ten jí zařídil lepší bydlení a také jí vysvětlil, jak může dosahovat lepších výsledků ve svém „byznysu“. Většina prostitutek byla nevzdělaná děvčata, která sotva uměla počítat. Pokud některá chtěla prorazit do lepší společnosti, musela se toho mnoho naučit. Možná, že by u Rubisse zůstala napořád, ale po šesti letech její mentor zemřel na infarkt a Cora se musela začít starat sama.

A začala rychle. Jejím novým milencem se stal vlivný šlechtic pětadvacetiletý Victor Masséna, třetí vévoda z Rivoli a pátý princ z Esslingu. Zahrnul ji nejen svou přízní, ale také šperky, drahými šaty a vším možným luxusem. Měla svého vlastního osobního kuchaře a vlastní fond na hraní v kasinu. Cora navštěvovala kasina nebo třeba koňské závody a ráda hrála či sázela. Jezdila výtečně a ke koním byla milá, což se nedalo říct o služebnictvu.

Masséna se také po čase byl nucen dělit o její služby s dalším šlechticem, princem Achillem Muratem. A nejen s ním. Cora byla stále především kurtizána a měla spoustu dalších zámožných a vznešených klientů, nechyběl mezi nimi ani vévoda Charles Duc de Morny, nevlastní bratr císaře Napoleona III. Ten jí dokonce pronajal vznešené sídlo nebo spíše zámek Chateau de Beauséjour. Tam byla Cora neomezenou paní.

V domě, který byl zařízen na úrovni královského sídla, byla mimo jiné jídelna se stolem pro 15 hostů. Zde Cora pořádala nejrůznější opulentní a divoké večírky. Při jednom z nich se k údivu hostů nechala čtveřicí sluhů přinést nahá na stříbrném podnose. 

Thumbnail # Vražda kurtizány Helen Jewettové byla první mediálně sledovanou vraždou
Mohlo by Vás zajímat:

Vražda kurtizány Helen Jewettové byla první mediálně sledovanou vraždou

Znovu a znovu svou divokostí a nespoutanou sexualitou okouzlovala nejmocnější muže Francie. Ráda se ukazovala zcela nahá, byla v tomto směru naprosto bez zábran. Když získala roli v Offenbachově opeře Orfeus v podsvětí, zpívala na jevišti polonahá. Ještě přímo v divadle jí bylo slavnostně uděleno plné členství v jezdeckém klubu, který byl jinak čistě mužskou záležitostí. Šlo o mimořádný společenský úspěch.

Cora Pearl shromáždila neuvěřitelné bohatství. Vlastnila několik domů a usedlostí, její šperky měly hodnotu milionu franků, za jednu noc se nebála říct si o tisíc franků, což byly tehdy obrovské peníze. Záměrně vyvolávala rivalitu mezi svými klienty a ctiteli, měla ráda, když se předháněli v tom, kdo ji více obdaruje a získá si více její přízně. Byla to žena výstřední, razila zcela nové trendy v oblékání a nebála se experimentovat. Kdyby v její době existoval Instagram, měla by zřejmě miliony followerů a byla by módní ikonou či hvězdou sociálních sítí. Ve skutečnosti přes všechno pozlátko byla vlastně jen mimořádně úspěšná prostitutka, která si na obživu vždy musela vydělat svým tělem. Ale jak napsal v roce 1867 Alfred Delvau: „Dnes, Madam, kdokoliv a kdekoliv hovoří jen o vás.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu