válkaČeskoslovenskoobjevy

Kurt Cobain, jak jste ho ještě neviděli ani neslyšeli: dokument o frontmanu Nirvany míří do kin

+ 3 fotky+ 4 fotky

Před jedenadvaceti lety, 11. března 1994, měla Nirvana odehrát koncert v Praze. Ke koncertu ale nikdy nedošlo. Jen pár dní před pražskou štací se frontman kapely Kurt Cobain v jednom římském hotelu předávkoval prášky a skončil v nemocnici. Evropské turné muselo být odloženo do doby, než se zpěvák zotaví. Z protidrogové léčebny však utekl a 8. dubna si ve svém domě v Seattlu brokovnicí prostřelil hlavu.

blondie 13. března 2015

O pohnutém životě Kurta Cobaina vzniklo již několik dokumentů, ale žádnému z filmařů se nepodařilo to, co Brettu Morgenovi – získat svolení rodiny a neomezený přístup ke Cobainovu archivu. Ve filmu tak mohl použít vzácné záběry z různých koncertů a nikdy nevydané nahrávky, Cobainovy výtvarné práce a dokonce i intimní domácí videa, kde nejdojemnějšími záběry jsou ty, na nichž si rocker hraje se svojí malou dcerkou Frances.

Kurt Cobain v intimních chvílích se svou malou dcerkou

Kurt Cobain v intimních chvílích se svou malou dcerkou

Dvouhodinový dokument opisuje životní křivku Kurta Cobaina, klenoucí se od jeho dětství, kdy se po rozvodu rodičů uzavřel do sebe, přes období pubertální vzpoury až po nejslavnější roky, kdy byl rockovou hvězdou, nepřipravenou na tak ohromný příval slávy. Životní příběh zpěváka je prokládán rozhovory s Cobainovými rodiči, manželkou Courtney Love i dcerou Frances Bean, která film koprodukovala, stejně jako s jeho přáteli a spolupracovníky, například basistou Kristem Novoselicem, mezi kterými ovšem překvapivě chybí bubeník Dave Grohl.

Montage of Heck, nazvaný podle Cobainovy hudební montáže z roku 1988, měl v lednu premiéru na festivalu Sundance a hned poté se představil na Berlinale. Všude se setkával s pozitivními ohlasy a pochvalnými kritikami. David Fear z časopisu Rolling Stone, jehož rozhovor s Kurtem Cobainem ve filmu rovněž zazní, dokument označil za „nefiltrovaný Kurtův zážitek“ s tím, že rocker v něm není líčen jako mluvčí generace, ale jako lidská bytost, manžel a otec.

Zda se snímek objeví i v českých kinech, není zatím jasné, podle předběžných indicií budou české titulky k mání na britských DVD i BD, jež vyjdou koncem dubna.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu