válkaČeskoslovenskoobjevy

Kurská magnetická anomálie zničí váš nejlepší kompas. Jako kompenzaci ale nabídne prvotřídní železnou rudu

Kurská magnetická anomálie zničí váš nejlepší kompas. Jako kompenzaci ale nabídne prvotřídní železnou rudu
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Dnes už máme k dispozici špičkové přístroje k orientaci v různých typech terénu, tím nejdostupnějším věrným společníkem při orientaci ale zůstává tisíce let starý vynález – jednoduchý kompas s neposednou střelkou. A představte si, že existují na Zemi místa, kde vám bude kompas úplně na houby a zpod sklíčka div nevypadne.

Marta Šindlauerová 8. května 2021

Patrně neznámější takovou oblastí je obšírné teritorium poblíž ruských měst Kursk, Orel a Bělgorod. Geologové tuto pozoruhodnou lokalitu nazývají Kurská magnetická anomálie. To, že se v onom kraji děje něco podivného, zaznamenal už roku 1773 astronom Petr Inochodcev, který si povšiml bizarního chování kompasové ručičky, a napsal o tom do svého deníku. Proč ale k anomálii docházelo, Inochodcev nebyl s to určit.

Potřebné znalosti a zkušenosti měli jeho vědečtí následovníci až o mnoho let později, a to už jsme v 19. století. Tehdy na to geologové kápli: kompas blázní kvůli působení vnějších sil, a konkrétně to nemůže být nic jiného než zásoby železné rudy v zemské kůře.

Thumbnail # Obrovská magnetická anomálie pod africkým kontinentem: Blíží se přepólování planety?
Mohlo by Vás zajímat:

Obrovská magnetická anomálie pod africkým kontinentem: Blíží se přepólování planety?

Geologický objev zapříčinil obrovský nákupní a prodejní boom s pozemky kolem Orlu, Kursku a Bělgorodu – železná ruda byla v té době velmi vzácným zbožím, využívaným napříč všemi možnými obory, a roztočil se tak železný byznys, který neměl obdoby. Celá mánie ale dostala nečekanou stopku – pokusné vrty totiž neodhalily přítomnost železa v podzemních zásobách. Horečka kolem železné rudy ani nestihla začít, a už opadla.

Thumbnail # Tajemná zóna v Rusku zvaná M-trojúhelník, co o ní víme?
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemná zóna v Rusku zvaná M-trojúhelník, co o ní víme?

Znovuzrození zažila až za Vladimira Iljiče Lenina, ke kterému se doneslo, že neprobádaná oblast mezi Orlem a Bělgorodem skrývá potenciální zásoby cenné suroviny. Mladý Sovětský svaz potřeboval mnoho peněz – a k tomu se železná ruda perfektně hodila, tím spíše, že se dala využít mimo jiné i k výrobě válečného arzenálu. Sovětští těžaři s použitím nejnovější techniky provedli v roce 1923 dostatečně hluboký vrt a na cennou vrstvu s železem narazili. Pokusná těžba pak byla započata až o mnoho let později v roce 1935 a masivní těžba začala roku 1956.

Paradoxem je, že inkriminovaná oblast je těžce nížinného charakteru, a vědci si tak dodnes lámou hlavu nad tím, jak je možné, že se v rovinné krajině nachází tolik zásob železné rudy – a to dokonce tolik, že jde o největší zásobárnu rudy na celém světě. Konkrétně ve městě Železnogorsk u Kursku se nachází obrovské naleziště připomínající obří šedivý bazén, a vytěžená železná ruda právě odsud tvoří polovinu veškerých světových zásob této suroviny.

Další články

Zavří­t reklamu