Mustafa Delzar bojoval po boku Britů ve druhé světové válce, slova Donalda Trumpa označil za lež.

Mustafa Delzar bojoval po boku Britů ve druhé světové válce, slova Donalda Trumpa označil za lež. | zdroj: rudaw.net


Kurdský veterán říká, že Trump ještě nebyl na světě, když on bojoval proti nacistům

TÉMATA: kurdové | druhá světová válka | donald trump | sýrie

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 10. 2019 | 08:03

Slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že opouští Kurdy, protože ti Americe ve druhé světové válce nepomohli, vyvolala po celém světě vlnu pobouření i překvapeného kroucení hlavou. Samotní Kurdové navíc jeho slova považují za lživá.

Ahmad Mustafa Delzar bude mít zanedlouho 100 let. Žije v Irbílu a je velmi pobouřen slovy Donalda Trumpa. „Bojoval jsem s nacisty, zatímco Trump ani nebyl na světě,“ říká tento vitální stařík.

Delzar se narodil v roce 1920 do rodiny známého kurdského básníka. Byl členem tzv. levitů, syrských vojáků, ze kterých Britové vytvořili malé průzkumné jednotky. To se psal rok 1943 a druhá světová válka byla v plném proudu. V jednotkách levitů sloužilo dobrovolně 8000 Kurdů a mezi nimi i tehdy třiadvacetiletý Delzar.

Společně s dalšími Kurdy prošel výcvikem a účastnil se bojů v severní Itálii. „Slyšel jsem Trumpa říkat, že jsme nebojovali ve druhé světové válce. To je lež,“ tvrdí rezolutně Delzar. A není pravda ani to, že by nepomohli v Normandii, jak říká Trump. Část levitů byla vycvičena jako výsadkáři a bojovali i v Normandii, byť jejich počty nebyly nijak vysoké.

Delzar není sám, kdo mluví o Kurdech ve válce. Fareq Sadeq Ahmad z Kirkúku dává jako příklad svého otce. „Byl členem levitů, sloužil jako kulometčík u RAF. Často mluvil o svých válečných zážitcích na Kypru, kde bojoval,“ vzpomíná Ahmad. „Bylo mu 15, když se přihlásil do armády. Musel si stoupnout na kámen, aby vypadal vyšší před britským důstojníkem,“ dodává.

Informace o kurdských bojovnících ze druhé světové války už také kolují na internetu a k problematice se vyjádřilo několik odborníků na toto období. Zřejmě je to celé ale plýtvání časem a energií. Donald Trump říká, co mu zrovna přijde na mysl, a s kontrolou faktů se příliš neobtěžuje. Přesto by zřejmě bylo slušné, kdyby přestal urážet a lhát o lidech, které se rozhodl zradit.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 10. 2019 | 08:03

Zavří­t reklamu