válkaČeskoslovenskoobjevy

Kurdský veterán říká, že Trump ještě nebyl na světě, když on bojoval proti nacistům

Kurdský veterán říká, že Trump ještě nebyl na světě, když on bojoval proti nacistům
Zdroj: rudaw.net

Slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že opouští Kurdy, protože ti Americe ve druhé světové válce nepomohli, vyvolala po celém světě vlnu pobouření i překvapeného kroucení hlavou. Samotní Kurdové navíc jeho slova považují za lživá.

Tomáš Chalupa 18. října 2019

Ahmad Mustafa Delzar bude mít zanedlouho 100 let. Žije v Irbílu a je velmi pobouřen slovy Donalda Trumpa. „Bojoval jsem s nacisty, zatímco Trump ani nebyl na světě,“ říká tento vitální stařík.

Delzar se narodil v roce 1920 do rodiny známého kurdského básníka. Byl členem tzv. levitů, syrských vojáků, ze kterých Britové vytvořili malé průzkumné jednotky. To se psal rok 1943 a druhá světová válka byla v plném proudu. V jednotkách levitů sloužilo dobrovolně 8000 Kurdů a mezi nimi i tehdy třiadvacetiletý Delzar.

Společně s dalšími Kurdy prošel výcvikem a účastnil se bojů v severní Itálii. „Slyšel jsem Trumpa říkat, že jsme nebojovali ve druhé světové válce. To je lež,“ tvrdí rezolutně Delzar. A není pravda ani to, že by nepomohli v Normandii, jak říká Trump. Část levitů byla vycvičena jako výsadkáři a bojovali i v Normandii, byť jejich počty nebyly nijak vysoké.

Delzar není sám, kdo mluví o Kurdech ve válce. Fareq Sadeq Ahmad z Kirkúku dává jako příklad svého otce. „Byl členem levitů, sloužil jako kulometčík u RAF. Často mluvil o svých válečných zážitcích na Kypru, kde bojoval,“ vzpomíná Ahmad. „Bylo mu 15, když se přihlásil do armády. Musel si stoupnout na kámen, aby vypadal vyšší před britským důstojníkem,“ dodává.

Informace o kurdských bojovnících ze druhé světové války už také kolují na internetu a k problematice se vyjádřilo několik odborníků na toto období. Zřejmě je to celé ale plýtvání časem a energií. Donald Trump říká, co mu zrovna přijde na mysl, a s kontrolou faktů se příliš neobtěžuje. Přesto by zřejmě bylo slušné, kdyby přestal urážet a lhát o lidech, které se rozhodl zradit.

Další články

Zavří­t reklamu