válkaČeskoslovenskoobjevy

Kultura Čchi-ťia : její zmizení zůstává starodávným tajemstvím

Kultura Čchi-ťia : její zmizení zůstává starodávným tajemstvím
Zdroj: thevintagenews.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Starověká kultura Čchi-ťia stále je pro historiky a archeology stále velkou hádankou. Její záhadné a náhlé zmizení vyvolává otazníky. Postihla tento lid v dávné době katastrofa?

Yvonne Pokorná 9. října 2019

Existence kultury Čchi-ťia byla poprvé doložena nálezy v malé vesnici Čchi-ťia-pching, v severozápadní čínské provincii Kan-su, na něž ve 20. letech minulého století narazil švédský geolog Johan Gunnar Andersson.

Kolem poloviny 20. a začátkem 21. století byla objevena ještě starodávnější místa, naznačující, že kultura Čchi-ťia existovala přibližně od 2250 do 1900 před naším letopočtem. Je to jediná neolitická kultura objevená v Číně, u níž jsou patrné severské euroasijské vlivy.

O kultuře Čchi-ťia toho ví jen málo, ale vykopávky odhalily, že tito lidé žili ve velkých vesnicích na terasách podél řeky Chuang-che (Žluté řeky) a pochovali své mrtvé v jámách. Jejich nejčastějšími nástroji byly kamenné sekery a obdélníkové nože, rovněž i malé předmětyz mědi.

Vědci také našli takzvané věštební kosti, které sloužily k předpovídání budoucnosti. Některé z objevených artefaktů byly zdobené hřebenovitými vzory a nechyběly mezi nimi nádoby podobné amforám, které pro starověkou Čínu nejsou typické. Vznikly snad tyto předměty a motivy v jiné části světa?

Archeologické vykopávky osvětlily záhadné zmizení kultury Čchi-ťia

Když archeologové v roce 1999 zahájili první vykopávky poblíž vesnice La-ťia, kde se našlo několik zajímavých artefaktů z nefritu, jako přívěsky nebo nože, netušili, co dalšího ještě na ně čeká. V troskách dvou polopodzemních sklepních domů odkryli ostatky lidí z doby před 3 500 až 4 000 lety. Vědce doslova šokovaly kosterní nálezy 14 lidí, roztroušených ve skupinkách po třech až pěti. Bylo to poprvé, kdy čínští archeologové narazili na ostatky tolika starověkých lidí v jednom jediném příbytku. Ležely porůznu na podlaze, jedni na boku, jiní propleteni, jako by se objímali, a další, jako kdyby se plazili.

V blízkosti kulaté pece umístěné ve středu domu se nalézala kostra dospělého člověka s rukama zdviženýma nad hlavou a pokrčenýma nohama. Je možné, že osoba byla zabita dříve, než tělo dopadlo na zem.

„Nikdy jsem něco takového neviděl,” řekl archeolog Čao Č‘-ťün Archeologického institutu CASS. „Těm dávným lidem se muselo přihodit něco opravdu mimořádného. Mladí a silní běželi jako o život a nechali za sebou děti a staré lidi, kteří se zřejmě ukryli v místech, kde se domnívali, že budou v bezpečí.”

V jihozápadní části domu byl nalezen shluk pěti koster – čtyř dětí pod ochranou pod ochranou jednoho staršího člověka. U východní zdi pak byla spatřena kostra staré ženy sedící u zdi, opírající se o pravou ruku, levou ruku tisknoucí dítě k prsu, s tváří těsně u jeho hlavičky. Dvě drobné dětské ručky se pevně drží ženy kolem pasu, což vyvolává dojem bolesti a hrůzy.

Není jasné, co způsobilo smrt těchto vyděšených lidí. Někteří archeologové se domnívají, že kultura Čchi-ťia byla obětí nějaké zhoubné nákazy nebo moru. Jiná teorie říká, že šlo o náboženský akt. Objevují se rovněž domněnky o vraždění dětí, ale na podporu takových tvrzení chybí dostatek důkazů.

Podle dalších vědců je třeba vzít v úvahu i environmentální změny v regionu. „Většina názorů o příčině katastrofy, jako je povodeň nebo mor, ukazuje na vztah mezi člověkem a přírodou v době tragédie,“ poznamenal vedoucí výzkumného týmu Wang Žen-siang. „Pokud se to potvrdí, znamená to, že tato oblast již před 4 000 lety zažila určittou enviromentální a ekologickou pohromu.” Právě ta mohla vést k záhadnému zmizení kultury Čchi-ťia.

Další články

Zavří­t reklamu