válkaČeskoslovenskoobjevy

Kultovní sci-fi Zardoz: Během jeho natáčení Sean Connery málem zabil kameramana

Kultovní sci-fi Zardoz: Během jeho natáčení Sean Connery málem zabil kameramana
Zdroj: mashable.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

V roce 1974 natočil režisér a scenárista John Boorman sci-fi snímek Zardoz, který diváka uvádí do post-apokalyptické Země roku 2293. Zabijáka Zeda si v červených slipech střihl tehdy čtyřiačtyřicetiletý Sean Connery. Také díky jeho postavě se béčková sci-fi dnes těší značce kultu.

Simona Knotkova 12. února 2016

Se sporým oblečkem představitel Jamese Bonda prý neměl problém. „Oznámil jsem mu: ‚Tohle je tvoje a budeš to nosit.‘ Oblékl se do toho a řekl: ‚OK.‘ Dál jsme o tom nedebatovali,“ vzpomíná Boorman. Krom toho se Connery stejně jako režisér vzdal nároku na honorář, aby film mohl vůbec vzniknout. Souhlasil pouze s podílem na zisku z tržeb.

Přesto samotné natáčení až tak idylické nebylo a na place nebyla nouze o různé příhody. Podle jedné Connery kupříkladu dostal záchvat vzteku a vrhl se na asistenta kamery.

Zabiják Zed v podání Seana Conneryho.

Zabiják Zed v podání Seana Conneryho.

„Byl hodně prudké povahy. Ke konci natáčení jsme dělali scénu, kde rychle stárne a i s make-upem ta scéna zabrala celý den. Vždycky jsme trochu natočili, přidali jsme make-up, zase jsme něco natočili a tak dále. Film se v laboratoři ale poškodil, tak jsme to na další den museli točit znovu. Sean nenáviděl make-up, nesnášel, když se někdo dotýkal jeho kůže. Celý předešlý den byl kvůli tomu nevrlý. Když jsem mu řekl, že to musíme udělat znovu, byl naprosto rozzuřený. Po dalším dlouhém dnu se film kvůli asistentovi kameramana zase poškodil. Sean mi nechtěl věřit, že bude točit potřetí, myslel si, že si z něho dělám legraci. Vystartoval pak na toho asistenta a málem ho zabil. Tři lidi ho museli stahovat zpátky.“

A pokud snad mají někteří diváci připomínky k chabé kvalitě výsledného díla či jim úplně není jasný děj? I na to má filmař odpověď. „Byly to sedmdesátky a hodně jsem tehdy fetoval. Abych byl upřímný, ani já nevím, o čem některé pasáže filmu jsou.“

Tak teď už všemu rozumíme!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu