válkaČeskoslovenskoobjevy

Kultovní domácí elektrospotřebiče, které jsme používali za socialismu

Kultovní domácí elektrospotřebiče, které jsme používali za socialismu
Zdroj: retromuseum.cz/pinterest
+ 12 fotek+ 13 fotek

V roce 1960 byla v Československu dokončena elektrifikace, a tak si domácnosti mohly konečně pořizovat elektrické spotřebiče. Dobová reklamní kampaň burcovala, že navzdory technickému pokroku moderní žena uvízla u plotny, dřezu a necek. A tak bariéru nekonečné dřiny měly konečně prorazit šlehače, mixéry, vařiče, žehličky, vysavače, pračky, ledničky a další přístroje, které poslechnou svou velitelku na slovo.

Václav Pokorný 12. ledna 2018

Hlavními výrobci domácích elektrických spotřebičů v socialistickém Československu byly podniky Elektropraga Hlinsko, Romo Fulnek a slovenský Calex a Tatramat.

Z výrobků Elektropragy se staly legendou kuchyňské roboty Pragomix a ETA, používané snad v každé domácnosti. Také vysavače a žehličky pod názvem ETA se těšily velké oblibě domácností a patřili tak do hlavního výrobního programu tohoto podniku.

Chladničky pro československé domácnosti vyráběla slovenská firma Calex, která v roce 1955 přišla na trh s novou sérií.

Automatické pračky a elektrické pečící trouby se začaly vyrábět v roce 1957 v popradském podniku Tatrasmalt, kteří mnozí pamětníci znají spíše pod jeho pozdějším názvem Tatramat. A právě v tomto podniku se vyráběly ony vyhlášené automatické pračky „tatramatky“. O tom, co všechno dokážou při ždímání a co s nimi svedou manželské páry, se vyprávěly celé historky. Prý za to mohla “francouzská licence”, podle které se vyráběly.

Daleko lépe si však vedl český výrobce praček Romo Fulnek, s jehož výrobky byli téměř všichni zákazníci spokojeni.

Skutečnost, že domácí spotřebiče jako chladnička a pračka se u nás vyráběly, ještě neznamenalo že je měl každý. Nejenže stály několik průměrných platů a museli jste na ně celé měsíce šetřit, ale navíc bylo třeba se zapsat do pořadníku. V tomto pořadníku vás ke kýženému cíli, tedy nedostatkovému zboží, mohlo posunout například získání státního vyznamenání. I přes tyto komplikace měla na počátku šedesátých let většina domácností pračku a ledničku.

Spotřebiče značky ETA, Calex, Tatramat a Romo byly za socialismu téměř povinnou výbavou každé domácnosti. A ještě pět let po pádu železné opony byste v každém bytě či domě našli v průměru šest těchto spotřebičů.

Další články

Zavří­t reklamu