Alan E. Magee ve střelecké věži bombardéru B-17

Alan E. Magee ve střelecké věži bombardéru B-17 | zdroj: warhistoryonline.com


Kulometčík vyskočil z bombardéru ve výšce 6 kilometrů a přežil i bez padáku!

TÉMATA: letadla | letci | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 04. 2015 | 16:00

Je těžké najít nějaké racionální vysvětlení pro to, co se stalo kulometčíkovi z bombardéru B-17 Alanu E. Mageemu. Vyskočil z neovladatelného bombardéru bez padáku ve výšce 6 kilometrů a přežil.

Nálet ze 3. ledna 1943 na ponorkové bunkry v St. Nazaire ve Francii neměl být ničím výjimečným. Pro Mageeho to byla jeho sedmá bojová mise. Ve svých čtyřiadvaceti letech už patřil mezi zkušené bojovníky a všech devět dalších mužů na palubě Létající pevnosti se na jeho střelecké schopnosti mohlo spolehnout. Jenže jeho kulomety nemohly zabránit tomu, co se stalo.

Celý svaz 85 bombardérů se dostal do prudké protiletadlové palby. Ponorkové základny byly jedním z nejlépe bráněných cílů a nálety na ně si vyžadovaly velké oběti. Při tomto náletu se zřitilo 7 letadel, desítky dalších byly těžce poškozené a zemřelo 75 letců. Mageeho letadlo dostalo několik těžkých zásahů do křídel a motorů. Prudce se naklonilo a začalo padat k zemi. Navíc se otáčelo kolem své osy. Magee věděl, že to je konec a jediná šance je dostat se ven. Naštěstí poblíž jeho stanoviště byl otevřený poklop a Magéé neváhal a vyskočil ven z letadla, ovšem padák nasazený neměl

Jenže pod ním bylo šest kilometrů volného prostoru. Magee neměl padák. Dopadl na střechu nádraží v St. Nazaire a po chvíli v bezvědomí se probral. "Díky bohu, jsem živý," byla jeho první slova. Němci jej dali do nemocnice a později do zajateckého tábora. Jak Magee několikrát zdůraznil, jejich chování k němu bylo velmi zdvořilé. "Němci měli velký respekt k lidem, kteří zázračně přežili," řekl po válce Magee. 

Magee byl na konci války zachráněn ze zajateckého tábora a vyznamenán Purpurovým srdcem. Přestože o svém příběhu po válce mluvil velmi málo, jeho zázračné přežití bylo tématem mnoha novinových článků. Dodnes jde o jeden z opravdu nevysvětlitelných případů zázračného přežití. Není pro něj žádné vědecké vysvětlení. Sám Magee řekl svému kamarádovi a válečnému veteránovi, že nemá žádné vysvětlení pro to, jak mohl přežít. Každopádně díky tomu mohl prožít dalších 61 let spokojeného života, než v roce 2003 zemřel. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 04. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu