válkaČeskoslovenskoobjevy

Kulka – podivný shluk molekul s černou dírou uprostřed se řítí galaxií

Kulka – podivný shluk molekul s černou dírou uprostřed se řítí galaxií
Zdroj: messagetoeagle.com

Najít černou díru je těžké, protože je černá, jak se praví v seriálu Červený trpaslík. A je to kupodivu pravda, vědci mají s nalézáním černých děr hodně práce a ne vždy se to daří. Jednu takovou našli astronomové ukrytou v podivném, rychle se pohybujícím mraku molekul.

Tomáš Chalupa 14. února 2017

Oblak objevili astronomové z univerzity Keio v Japonsku. Pojmenovali ho Kulka, protože se řítí naší galaxií rychlostí 120 km/s. Je to zřejmě pozůstatek supernovy W44, vzdálené 10 000 světelných let od Země. Uvnitř oblaku molekul se skrývá černá díra.

„Její kinetická energie je desetkrát větší, než jakou by jí udělila supernova W44. Zdá se nemožné, aby měla takovou kinetickou energii za běžných podmínek,“ říká Masaja Jamada z vědeckého týmu. Vědci mají dvě teorie, jak mohla Kulka vzniknout a proč má tak ohromnou rychlost. Podle jedné pohlcuje černá díra okolní plyn, který při průniku dírou exploduje, čímž urychluje její pohyb. Ve druhém scénáři jde o to, že uvnitř černé díry zuří silné bouře, které vyvrhují do okolí silné proudy plynu. Ty pak opět urychlují pohyb Kulky. Vědci v tuto chvíli netuší, která z variant je pravděpodobnější.

Podle odhadů existuje jen v naší galaxii 100 milionů až miliarda černých děr. Lidstvo přitom dokázalo objevit zatím jen šedesát z nich. Zdá se tedy, že hledání černých děr je skutečně velmi složité a lidstvo čeká v tomto ohledu ještě hodně práce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu