válkaČeskoslovenskoobjevy

Kuličky jsou považovány za jednu z nejstarších her na světě

Kuličky jsou považovány za jednu z nejstarších her na světě
Zdroj: Joe Mabel, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
+ 9 fotek+ 10 fotek

Dnes jen stěží zahlédneme děti na ulici cvrnkat kuličky, ale v minulých stoletích šlo o jednu z nejoblíbenějších dětských her, jejíž historie sahá hluboko do starověku.

Yvonne Pokorná 28. března 2021

Není známo, kdy byla vyrobena první kulička a kdy se s ní začalo cvrnkat. Jisté je, že s kuličkami si hrálo mnoho starověkých civilizací, od Mezopotámie přes Egypt až po starý Řím, kde k těmto účelům sloužily kousky mramoru. Této hře holdovali i římští císařové Marcus Aurelius a Ceasar.

Nejstarší doklady v podobě malých kamenných kuliček byly nalezeny u Mohendžodara v údolí řeky Indus a pocházejí z doby kolem 2500 let před naším letopočtem. Kuličky jsou často zmiňovány v římské literatuře, jako třeba v Ovidiově básni Nux, z níž se dovídáme, že se hrálo i s vlašskými ořechy. Obvykle se ale vyráběly z hlíny, kamene nebo skla. Ty hliněné byly nejlevnější a nejdostupnější.

Kuličky se postupně staly oblíbenou hrou v mnoha zemích na světě. Hrál ji kdekdo a snad na každém rohu. Došlo to tak daleko, že v roce 1503 městská rada v Norimberku dovolila hrát kuličky pouze za branami města, aby chodci nezakopávali o důlky.

Různé vynálezy a především pak stroje umožnily od 19. století masovější výrobu kuliček. První stroj na skleněné kuličky se objevil v roce 1903 v americkém městě Akronu.

Thumbnail # Hnefatafl – oblíbená stolní hra Vikingů, kterou hráli raději na kolenou
Mohlo by Vás zajímat:

Hnefatafl – oblíbená stolní hra Vikingů, kterou hráli raději na kolenou

Dnes existuje rozmanitá škála kuliček, některé jsou například i z achátu nebo alabastru a mezi ty nejikoničtější patří takzvané duhovky. A neméně pestré jsou i způsoby, jak si lze s kuličkami hrát. Základem je obvykle hřiště s důlkem a startovní čárou, od níž se hází směrem do důlku. Netrefené kuličky se hráči jeden po druhém snaží cvrnkáním shromáždit v důlku. Postup házení, střídání hráčů i hodnocení výsledků se ovšem liší.

Sběratel her Miloš Zapletal ve své Encyklopedii her z roku 1988 uvádí desítky her i s pravidly: Na kuličkového krále, Dvojičky, Koulená, Na banku, Na sudě, Kuličkiáda, Spouštění na důlek, Nejznámější hra s kuličkami, Strefovačka, Na přímé zásahy, Každý do svých, Hra na Kdo – Co a Po, Koník, Vytloukaná, Ťukaná, Na krále, Na devět důlků, Stovka, Koulení na skleněnce, Tinki tinki, Kulinda, Kutálečka a další.

V Anglii se od roku 1932 každoročně pořádá turnaj nazvaný Britský a světový kuličkový šampionát. Koná se vždy o Velkém pátku v Greyhound Inn and Pub v Tinsley Green ve West Sussexu. Může se jej zúčastnit kdokoli v jakémkoli věku. První vítězkou se v roce 1932 stala Ellen Geary, mladá dívka z Londýna. Nejstarší kuličkový turnaj v České republice, zapsaný i v knize rekordů, se koná vždy na velikonoční pondělí v Havlíčkově Brodě.

V současné době se hra kuličky vytrácí ze života dětí, jak jí konkurují atraktivní moderní hračky a technologie, a zdá se, že obrázky dětí cvrnkajících kuličky do důlku venku na návsi či na ulici již patří nenávratně minulosti. V repertoáru hraček, suvenýrů i sběratelských artiklů však kuličky stále zaujímají své čestné místo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu