Pyramida byla stavěna v několika fázích a vrstvách.

Pyramida byla stavěna v několika fázích a vrstvách. | zdroj: Daily Mail/čtk


Kukulkánova pyramida v Mexiku je jak matrjoška, skrývají se v ní dvě menší!

TÉMATA: archeologie | nálezy | mexiko | mayové | předkolumbovská amerika

user-avatar

Yvonne K.

5. 12. 2016 | 10:00

Proslulá Kukulkánova pyramida v někdejším mayském městě Chichén Itzá obsahuje dvě menší pyramidy. Oznámili to mexičtí archeologové, kteří stavbu přirovnali k "matrjošce" - tradiční ruské dřevěné hračce v podobě panenky, která v sobě ukrývá několik stále menších figurek.

Kukulkánova pyramida, pojmenovaná podle hlavního mayského boha Kukulkána, se tyčí do výšky 30 metrů a je nejznámější stavbou v Chichén Itzá v mexickém státě Yucatán. Archeologové již dříve uvnitř stavby objevili 20 metrů vysokou pyramidu. Nyní s pomocí moderních skenovacích technik odhalili, že v ní je skryta ještě třetí pyramida o výšce deset metrů.  Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů.

Podle Denisse Argoteové z Národního ústavu antropologie a historie byla postavena v “čistém mayském stylu” mezi roky 500 až 800 našeho letopočtu. Středně velká stavba se datuje do let 800 až 1000 našeho letopočtu a ta největší byla dokončena mezi roky 1050 a 1300. Pyramida zasvěcená bohu slunce a nebes Kukulkánovi tak byla stavěna minimálně ve třech fázích. "Je jako ruská matrjoška. Pod jednou velkou je skryta další a zase další," řekl šéf výzkumu René Chávez. Kukulkán (nebo také Quetzalcoatl) byl hlavní mayský bůh. Byl bohem slunce a nebes.

Důvody k takovémuto vrstvení staveb bývaly různé. Někdy stavitelé chtěli zabránit chátrání původní pyramidy, jindy byla nová stavba spojena s nástupem nového vedení města. Mapa s vyznačením místa stavby

Podle Chaveze měla nejstarší pyramida zřejmě schodiště a možná i oltář na vrcholu, který mohl být zasypán a zakonzervován. Stavba je sice zmapována, ale není jisté, zda se v ní budou provádět vykopávky.

“Vzhledem k tomu, že tu nikdo nekopal, je obtížné říci s jistotou, zda jde o jednu z nejstarších staveb v tomto areálu,” sdělil pro deník The Daily Mail Geoffrey Braswell z Kalifornské univerzity. V každém případě by výzkum pyramidy mohl prozradit více o prvních obyvatelích Chichén Itzá.

 

user-avatar

Yvonne K.

5. 12. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu